Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna w Zatoce Perskiej - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna w Zatoce Perskiej była nowym elementem rozgrywki na Bliskim Wschodzie, konflikt ten pojawił się w 1980 r. między szyickim Iranem i sunnickim Irakiem, spór dotyczył terenów roponośnych położonych w delcie rzek Tygrys i Eufrat. W przeciągu dziesięciu lat wojny oba państwa poniosły ogromne straty. Jednocześnie dokonały one niezwykłej mobilizacji przeznaczając ok. 1/3 produktu narodowego na zbrojenia.

Związek Radziecki i Stany Zjednoczone dostarczały broń i niezbędne zaopatrzenie militarne obu stron konfliktu. Doszło nawet do sytuacji, w której kraje zachodnie wspierając Irak naprowadziły go do możliwości wyprodukowania broni atomowej. Zarówno Irak jak i Iran dzięki swoim dostępom do złóż ropy naftowej mogły w bardzo krótkim czasie modernizować i wzbogacać swoje uzbrojenie.

W momencie kiedy Saddam Husajn, dyktator Iraku zawarł rozejm z Iranem kończąc tym samym konflikt z Iranem, doszło do ataku irackich wojsk na Kuwejt, chodziło o zajęcie pól naftowych. Zachód tego typu działanie odebrał negatywnie uważając, iż jest próba zachwiania równowagi sił w rejonie Bliskiego Wschodu. Uchwalono więc na zjeździe w ONZ sankcję wobec Iraku, konsekwentnie żądano by Irak wycofał armię z zajętego...

Podobne wypracowania