Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Skutki gospodarcze I wojny światowej - opracowanie

I wojna światowa odbiła się głośnym echem w gospodarce. Do podstawowych skutków gospodarczych I wojny światowej należy zaliczyć przede wszystkim ogromne wydatki wojenne. W trakcie trwania wojny było było to opłacalne dla przemysłu zbrojeniowego, który produkował broń, maszyny, wyposażenie dla żołnierzy.

W czasie wojny także wiele zakładów przebranżowiło się na produkcje militariów, co za tym idzie - po zakończeniu wojny brakowało sektorów w gospodarce, produkujących coś innego, a potrzebne było sporo materiałów budowlanych, odzieżowych, w końcu żywnościowych. Zmniejszył się dochód narodowy w państwach centralnych, Holandii, Francji, Rosji, natomiast zwiększył w państwach alianckich.

W wielu państwach, m.in. w Rosji, panował głód i bieda. Można powiedzieć, że wiele krajów odbudowywało się dzięki zaciągniętym kredytom ze Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu działań wojennych jednak, USA domagało się zwrotu pożyczek. Sytuacja była ciężka, zniszczono wiele zakładów, nastąpiła inflancja i wzrost cen.

Podobne wypracowania do Skutki gospodarcze I wojny światowej - opracowanie