Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikty społeczne (sposoby ich rozwiązywania, przykłady) - ludobójstwo, wojny, Holocaust

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania”, głosi stare porzekadło. To ironiczne spostrzeżenie z łatwością daje się uogólnić, zrywa więzy geograficzne i kulturowe. Gdzie dwóch ludzi, tam zawsze znajdzie się powód do kłótni.

Niegdyś takim powodem mogło być pierwszeństwo w wybieraniu co smaczniejszych kawałków upolowanej zdobyczy. Z biegiem wieków, z pomnażaniem tego, co również ironicznie, nazywamy zdobyczami cywilizacji i bogactwem, liczba potencjalnych zarzewi niezgody zwiększała się. Przynależność do różnych grup społecznych, wyznawanie innej filozofii lub religii, hołdowanie odmiennym tradycjom, wreszcie pragnienie wzbogacenia się kosztem innych lub osiągnięcia korzyści niematerialnych – wszystko to prowadziło do konfliktów.

Od konfliktu, o którym mówimy stwierdzając sprzeczność interesów grup lub jednostek do wojny, będącej zorganizowanym konfliktem zbrojnym, droga niedaleka. Oczywiście nie znaczy to, iż każdy konflikt – na przykład rodzinny lub pokoleniowy – musi zakończyć się rozlewem krwi. Historia pokazuje, że taka możliwość istnieje, o ile strony konfliktu reprezentują wyjątkowo wpływowe jednostki lub grupy (władcy, duchowni bądź ideologiczni...

Podobne wypracowania