Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polski ruch oporu w czasie II wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zajęcie terenów Rzeczpospolitej przez wojska niemieckie oraz radzieckie sprawiło, że po raz kolejny w dziejach, przyszło zmierzyć się Polakom z okupantem. Dlatego też bardzo szybko powołano do istnienia polski ruch oporu. Stał się on jednym z największych w Europie, a w dodatku, najlepiej zorganizowanym.

Bardzo szybko na terenie całej Rzeczpospolitej zaczęły się tworzyć różnego typu organizacje, mające na celu walkę z okupantem. Już 27 września 1939 roku z inicjatywy generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza powstała Służba Zwycięstwu Polsce. Natomiast w listopadzie, tego samego roku, jej miejsce zastąpił Związek Walki Zbrojnej pod przywództwem generała Kazimierza Sosnkowskiego. To właśnie ta organizacja została przemianowana 14 lutego 1942 roku na Armię Krajową. Bardzo szybko rozpoczęła ona działania na terenie całego kraju. Także Związek Harcerstwa Polskiego podczas wojny zmienił swoją nazwę na Szare Szeregi. Wszystkie te organizacje działały jednocześnie w porozumieniu z rządem polskim na uchodźstwie.

Pamiętać też należy o tym, że wiele stronnictw politycznych również stworzyło własne oddziały wojskowe. Partia chłopska - Stronnictwo Ludowe „Roch”, utworzyła Bataliony Chłopskie. Znane one były wcześniej także pod nazwą...

Podobne wypracowania