Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Halley - odkrycia i dokonania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edmunt Halley to angielski matematyk i astronom żyjący w XVII i XVIII wieku. Urodził się w 1656 roku w okolicach Londynu w bogatej rodzinie. Jako siedemnastolatek wstępuje do Queen’s College Oxford. Zainteresowania astronomią przynoszą niezwykle efekty - Halley tworzy rejestr niemalże czterystu gwiazd. 

W 1679 został poproszony o przybycie do Gdańska i sprawdzenie obliczeń dokonanych przez Heweliusza. Halley potwierdza tezy gdańskiego astronoma, które zostały wysunięte przez korzystania z przyrządów optycznych. Podróże po Afryce i Europie owocują w naszkicowanie specjalistycznych map, w których zaznaczono (po raz pierwszy) deklinację magnetyczną. 

Astronom konsultował się z Izaakiem Newtonem. Wizyta ta była spowodowana zainteresowaniami astronoma problemem grawitacji. W 1687 roku Halley finansuje druk pracy Newtona, zatytułowanej „Principia Mathematica Philosophiae Naturalis”. Kolejnym osiągnięciem - jako naukowca i matematyka - było obliczenie przykładowej wysokości składek emerytalnych. Z efektów jego pracy korzystały osiemnastowieczne towarzystwa ubezpieczeniowe. Edmund Halley ma także swój wkład w wynalezieniu termometru - jako pierwszy wykorzystał rtęć jako ciecz mierzącą temperaturę. 

Halley...

Podobne wypracowania