Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anaksymander z Miletu - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anaksymander z Miletu jest jednym z pierwszych filozofów greckich. Żył w VII wieku przed naszą erą, w latach 610 - 543 p.n.e. Należał do szkoły jońskich filozofów przyrody. Był uczniem Talesa, a swoje poglądy przekazał Anaksymenesowi. Przypisywane mu jest autorstwo pierwszego w historii dzieła filozoficznego, zatytułowanego „O naturze”. Dzieło to zachowało się tylko do II wieku p. n. e. 

Zainteresowania tego filozofa oscylowały wokół matematyki, astronomii, geografii i biologii. W związku z tą ostatnią dziedziną nauki, jest prekursorem teorii, którą w kolejnych latach udowodnił i opisał Darwin. Anaksymander jest ponadto autorem ówczesnej mapy świata. Jeżeli chodzi o odkrycia astronomiczne, Anaksymandra uznajemy za prekursora badań związanych z systemem słonecznym. Na podstawie poczynionych obserwacji wysnuł teorię, w której sugerował, że ziemia jest zakrzywiona i porusza się w przestrzeni. Głosił poglądy, że to słońce jest większe od ziemi, a także że księżyc odbija promienie słoneczne. W wyniku swoich obserwacji zbudował pierwszy model świata oraz zegar słoneczny.

Jednakże najbardziej na uwagę zasługują filozoficzne poglądy Anaksymandra z Miletu. Uważał on, że to z bezkresu wyłania się cały wszechświat....

Podobne wypracowania