Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kazimierz Waza - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kazimierz Waza urodził się 22 marca 1609 roku w Krakowie. Jego rodzicami byli Zygmunt III Waza i Konstancja z Habsburgów. Kiedy był małym księciem, opiekę nad nim sprawowała ochmistrzyni Urszula Gienger, a lekcji młodemu Janowi Kazimierzowi udzielali duchowni z zakonu jezuitów. Następca tronu bardzo szybko miał nauczyć się sztuki walki. Już mając zaledwie lat dwadzieścia, w roku 1629, wziął udział w walce ze Szwedami, zaangażował się w kwestię turecką oraz wojnę smoleńską. Zygmunt III dawał księciu wiele swobody i powierzał ważne zadania. W roku 1635 negocjował on warunki pomocy, jakiej mieli udzielić Habsburgowie Polsce, w kolejnym starciu z wojskami szwedzkimi. Objął nawet dowództwo nad jednym z regimentów. 

Ponieważ Jan Kazimierz miał otrzymać księstwo Kurlandii, a sejm owej obietnicy nie dotrzymał, postanowił on wyjechać z kraju w roku 1638. Podążał do Hiszpanii aby następnie zostać wicekrólem Portugalii. Niestety jego plany nie powiodły się ponieważ został pojmany na terytorium Francji. Postawiono mu zarzut szpiegostwa i więziono przez ok. dwa lata. Po uwolnieniu Jana, co stało się przy udziale polskiej delegacji, wyjechał on do Włoch. Tam przebywał w zakonie w Loreto. Papież nadał mu godność kardynała (1646 rok). Prawdopodobnie...

Podobne wypracowania