Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 4

 • Alban Berg - biografia, życiorys

  Alban Maria Johannes Berg to pochodzący z Austrii kompozytor, który należy do czołowych przedstawicieli tak zwanej drugiej szkoły wiedeńskiej. Urodził się 24 grudnia 1935 roku w Wiedniu. Pochodził z rodziny mieszczańskiej i na początku muzyki uczył się w domu. Zaczął komponować już jako nastolatek. W 1904 roku rozpoczął naukę w wiedeński... »

 • Albania po II wojnie światowej

  Albania w początkach trwania II wojny światowej nie miała partii, które ścierałyby się ze sobą. W wielu krajach trwała nie tylko walka z nazistami, ale też walka pomiędzy konkretnymi ideologiami (za przykład wystarczy podać Polskę, gdzie chociażby komunistyczne przywództwo Armii Ludowej uważało tak nazistów za wrogów,... »

 • Albert Einstein - biografia, życiorys

  Albert Einstein urodził się 14 marca 1879 roku w Ulm w rodzinie żydowskiego pochodzenia, jego rodzicami byli Hermann i Paulina. Ojciec z czasem założył mały zakład produkcyjny, który jednak nie prosperował zbyt dobrze. Einstein swoją edukacje rozpoczął w szkole powszechnej, do której chodzić zaczął w roku 1886. Dwa lata póź... »

 • Albrecht Durer - biografia, życiorys

  Ten wybitny malarz, przedstawiciel renesansu niemieckiego, urodził się w 1471 roku w Norymberdze. Pochodził z wielodzietnej rodziny – był trzecim z osiemnaściorga dzieci Albrechta i Barbary Durer. Ojciec Albrechta był złotnikiem i chłopiec od wczesnych lat kształcił się w tym fachu. Od ojca artysta przejął również pierwsze fascynacj... »

 • Alcide de Gaspari - biografia, życiorys

  Alcide De Gasperi (ur. 3 kwietnia 1881 w Piave Tesino, zm. 19 sierpnia 1954 w Sella de Valsugana) - włoski dziennikarz, publicysta, polityk chrześcijańskiej demokracji, jeden z Ojców zjednoczonej Europy. Urodzony jako poddany austriacki, we Włoszech Habsburgów, studiował w Wiedniu, filozofie i literaturę. Po uzyskaniu doktoratu ... »

 • Alcide de Gasperi - biografia, działalność

  Alcide de Gasperi - urodzony w roku 1881, zmarł w roku 1954. Więzień czasów Mussoliniego, filozof, dziennikarz oraz trzeźwo myślący polityk, który dokonał po wojnie dość niesamowitej rzeczy - sprawił, że poparł go zarówno kościół, jak i komuniści. Już za życia był powszechnie uważany za najbardziej sprawiedliwego poli... »

 • Aleksander Fleming - biografia, życiorys

  Alekander Fleming, szkocki bakteriolog i wybitny lekarz, urodził się w 1881 roku w Lochfield w Szkocji. Swoja karierę medyczną rozpoczął stosunkowo późno. Pierwszą uczelnią, którą ukończył, była londyńska Politechnika, w 1897 roku. Dopiero w 1902 rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Londynie. Podczas studiów poznał A... »

 • Aleksander Ford - biografia, życiorys

  Polski reżyser Aleksander Ford urodził się w 1908 roku w Kijowie. Pochodził z rodziny żydowskiej, jego prawdziwe imię i nazwisko to Mosze Lifszyc. Swój talent reżyserski odkrył już w czasie studiowania historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Tworzył wówczas filmy krótkometrażowe, takie jak  „Tętno polskiego ... »

 • Aleksander Gierymski - biografia, życiorys

  Aleksander Gierymski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego realizmu w malarstwie, urodził się w 1850 roku w Warszawie. W stolicy ukończył również szkołę średnią oraz szkołę rysunku. Od 1968 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, którą ukończył z wyróżnieniem w 1872 roku. Złoty medal uczelni otrz... »

 • Aleksander Gierymski - obrazy, biografia. Życie i twórczość Gierymskiego

  Aleksander Gierymski na świat przyszedł 30 stycznia 1850 roku w Warszawie. Był bratem Maksymiliana. Artyści pochodzili z inteligenckiej warszawskiej rodziny. Rodzicami Aleksandra byli Józef, który pracował jako intendent wojskowych budowli, i Julianna która wywodziła się z warstwy mieszczańskiej. Malarz był bardzo dobrze wy... »