Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 7

 • Amoryci - charakterystyka, historia, kultura

  Amoryci to lud pochodzenia semickiego, który w III tysiącleciu p.n.e. osiedlił się na terenach Mezopotamii i Syrii. Amoryci przyczynili się do upadku sumero-akadyjskiego państwa i utworzyli na tych terenach kilka małych państewek. W rezultacie najsilniejszym pozostał Babilon króla Hammurabiego. Amoryci byli ludem, który prze... »

 • Anaksymander z Miletu - biografia, życiorys

  Anaksymander z Miletu jest jednym z pierwszych filozofów greckich. Żył w VII wieku przed naszą erą, w latach 610 - 543 p.n.e. Należał do szkoły jońskich filozofów przyrody. Był uczniem Talesa, a swoje poglądy przekazał Anaksymenesowi. Przypisywane mu jest autorstwo pierwszego w historii dzieła filozoficznego, zatytułowanego &bdqu... »

 • Andegawenowie - Rządy Andegawenów w Polsce

  Andegawenowie to francuska dynastia, młodsza gałąź Kapetyngów. Panowali m.in. w Neapolu, na Węgrzech i w Polsce. Wywodzili się od Karola I, księcia Andegawenii. W Polsce ich panowanie rozpoczyna się od tzw. sukcesji. Zgodnie z układem sukcesyjnym, w 1370 r. Ludwik Andegaweński przybył do Krakowa. Jego rządy nie należały do łatwych. Niech... »

 • Andre Marie Ampere - biografia, życiorys

  Wybitny matematyk, fizyk specjalizujący się w zjawiskach elektromagnetyzmu, urodził się w 1775 roku w Lyonie. Pochodził z zamożnej rodziny, już jako dziecko pokazywał swoje wybitne zdolności naukowe. Pierwszą rozprawę naukową dotyczącą krzywych stożków napisał mając trzynaście lat. Jako młody chłopiec udzielał korepetycji z zakresu przedm... »

 • Andrea Palladio - biografia, życiorys

  Andrea Palladio, a właściwie Andrea di Pietro Della Gondola to jeden z najsłynniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu. Urodził się w Padwie w 1508 roku w skromnej rzemieślniczej rodzinie. Niewiele wiemy na temat jego dzieciństwa, pewnym jest jednak, że już jako młody człowiek przeniósł się z rodzinnej Padwy w okolice Vicenzy, gdzie... »

 • Andrzej Bobola – biografia, życiorys

  Do początków XX wieku data i miejsce urodzenia Andrzeja Boboli stanowiły dla historyków tajemnicę. Dopiero badania historyczne dwóch zakonników – Poplatka i Paciuszkiewicza – rzuciły nowe światło na biografię świętego. Bobola urodził się w Strachocinie w 1591 roku. Pochodził z zamożnej, szanowanej rodziny ... »

 • Andrzej Gwiazda - biografia, życiorys

  Andrzej Gwiazda to inżynier, działacz związkowy i opozycujny, urodzony 14 kwietnia 1935 r. w Pińczowie. Za swoją działalność świązkową w okresie PRLu, otrzymał Order Orła Białego. Podczas drugiej wojny światowej wraz z matką Zofią został wywieziony (w 1940 r.) do kołchozu w Kazachstanie. W 1946 r. wrócił do kraju i osiedlił się w Gdańsku... »

 • Andrzej Towiański - biografia, życiorys

  Andrzej Towiański już za życia stał się osobą kontrowersyjną. Jego niestandardowe, bardzo odważne poglądy przysporzyły mu tyle samo wielbicieli, co wrogów. Niektórzy nazywali go szarlatanem, inni – prawdziwym prorokiem. Faktem jest, iż Towiański posiadał niesamowitą charyzmę i zdolność przekonywania do siebie ludzi, co niewąt... »

 • Andrzej Wajda - biografia, życiorys

  Andrzej Wajda, jedyny polski twórca filmowy nagrodzony wyróżnieniem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za całokształt twórczości, urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Przyszedł na świat w rodzinie Jakuba i Anieli Wajdów. Jego ojciec był zawodowym wojskowym. Podczas kampanii wrześniowej został wzięty... »

 • Andrzej Wróblewski - biografia, życiorys

  Andrzej Wróblewski znany jest przede wszystkim z poruszających, a nawet wstrząsających obrazów przedstawiających rozczłonkowane ciała ludzkie. Ten przedwcześnie zmarły malarz zachwycił publiczność swoim niezwykle dojrzałym i wrażliwym podejściem do tematu Holocaustu i nie tylko. Urodzony w 1927 roku, pochodził z domu o naukowych i... »