JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
Historia - strona 8
-
Anglikanizm - zasady, cechy, charakterystyka
Kwestia powstania kościoła anglikańskiego ściśle wiąże się z osobą Henryka VIII – króla Anglii w latach 1509-1547. Władca ten, w początkowym etapie swojego panowania, był wielkim przeciwnikiem Lutra, za co otrzymał od papieża tytuł „obrońcy wiary”. Tym niemniej, gdy stolica apostolska odrzuciła jego prośbę o... »
-
Anna Boleyn - biografia, życiorys
Druga żona Henryka VIII, urodziła się prawdopodobnie w 1501 roku. Była córką Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard. Jej kuzynką była Katarzyna Howard, piąta żona angielskiego króla. Córką Anny i Henryka VIII była Elżbieta I, późniejsza królowa Anglii. Jako dziecko Anna Boleyn przebywała na dworze francuskiej... »
-
Anna Frank - biografia, życiorys
Anna Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie. Kiedy Adolf Hitler przejął władzę w Niemczech, rodzina Franków przeniosła się do Amsterdamu. Byli to Żydzi i obawiali się represji. Ale nawet życie w Holandii nie było łatwe, bo i tam dotarły hitlerowskie wojska. Anna razem ze swoją siostrą zmuszona była do nauki w żydowskiej... »
-
Anna Jagiellonka - biografia i dokonania
Anna Jagiellonka urodziła się 8 października 1523 w Krakowie. Pochodziła z dynastii Jagiellonów. Jej rodzicami byli Zygmunt I Stary i Bona Sforza. Początkowo przyszła królowa Polski zamieszkiwała w Zamku Królewskim na Wawelu. Jednakże w roku 1548 przeniosła się na Mazowsze. Powodem zmiany miejsca pobytu był konflikt,... »
-
Anna Walentynowicz - biografia, życiorys
Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych, a również współzałożycielką NSZZ Solidarność. Urodziła się 15 sierpnia 1929 r. a zmarła 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Urodziła się w Równem jako Anna Lubczyk. Ukończyła tylko cztery klasy szkoły podstawowej, została sierotą mając zaledwie dziesięć... »
-
Anna Walentynowicz - praca w Stoczni Gdańskiej - biografia, życiorys
Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w Równem na Wołyniu, a zmarła tragicznie w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Jej edukacja zakończyła się na czterech klasach szkoły podstawowej. W wieku dziesięciu lat została osierocona przez rodziców i znalazła się pod... »
-
Anschluss Austrii - przyłączenie Austrii do Niemiec w 1938 r .
Pod powyższym terminem rozumie się w historii wydarzenie z dnia 12 marca 1938 roku, jakim było przyłączenie Austrii do hitlerowskiej III Rzeszy. Zdarzenie to jest ważnym z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki niemu nazistowskie Niemcy powiększyły swój zasięg terytorialny. Po drugie, ukazało to słabość polityki mocarstw zachodnich... »
-
Ante Pavelić - biografia, działalność
Ante Pavelić urodził się w roku 1889, zmarł w roku 1959, jego postać znana jest zwłaszcza z faktu założenia organizacji ustaszy w roku 1929. Za pierwszy cel postawiono sobie niepodległość Chorwacji, przy jednoczesnym stworzeniu jednolitego państwa, w duchu narodowego katolicyzmu. Pierwszym działaniem, którego był... »
-
Anton van Dyck - biografia, życiorys
Antoon van Dyck, jeden z najsłynniejszych malarzy późnego baroku, urodził się w 1599 roku w Antwerpii. Z pochodzenia był Flamandczykiem, jego ojcem był kupiec, matką – hafciarka. Bardzo szybko odkryto u niego talent malarski. W 1609 roku rozpoczął edukację malarską u barokowego malarza Hendrika von Balena, która trwała trzy... »
-
Antoni Ponikowski - biografia, życiorys
Antoni Ponikowski to polski polityk, premier rządu po odzyskaniu niepodległości. Urodził się 29 maja 1878 roku w Siedlcach, zmarł 27 grudnia 1949 roku w Warszawie. Z zawodu był inżynierem, geodetą. Przez pierwsze lata w wolnej Polsce pełnił urząd ministra wyznań, religii i oświecenia publicznego i tymczasowego premiera (luty-kwiecień 1918).... »