Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 9

 • Antonin Dvorak - biografia, życiorys

  Antonin Dvorak urodził się 8 września 1841 roku. Przyszedł na świat w Nelahozeves, miejscowości niedaleko Pragi. Jego ojciec był rzeźnikiem. Dvorak bardzo wcześnie zaczął pobierać naukę muzyki. Już od roku 1853 uczył się pod okiem organisty Antonina Liehmanna. To właśnie ten mężczyzna odkrył niezwykły talent chłopca i starał się go jak najlepiej... »

 • Antonio Salieri - biografia, życiorys

  Antonio Salieri jest włoskim kompozytorem żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Urodził się w 1750 roku w Legnano. Od szesnastego roku życia przebywa na wiedeńskim dworze cesarskim. Początkowo wypełnia obowiązki kapelmistrza opery włoskiej. W 1788 roku Antonio Salieri zostaje kapelmistrzem cesarskim. Antonio Salieri żył w tym samym mieście co... »

 • Antonio Vivaldi - biografia, życiorys

  Antonio Vivaldi, włoski kompozytor i skrzypek, przyszedł na świat w 1678 roku w Wenecji.  Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Ojciec Vivaldiego był pasjonatem muzycznym i pracował jako skrzypek w orkiestrze w bazylice św. Marka. Ojciec przekazał młodemu Vivaldiemu tajniki gry na tym instrumencie. Antonio był najstarszy z s... »

 • Antonio Vivaldi - charakterystyka twórczości

  Antonio Vivaldi to włoski kompozytor i skrzypek urodzony w 1678 roku w Wenecji. Jako niemowlę ochrzczono go w niebezpieczeństwie śmierci. Już od najmłodszych lat jego ojciec uczył go gry na skrzypcach, a jako, że Antonio był jego pierwszym dzieckiem, posłano go do szkół dzielnicowych kościelnych. Został duchownym, święcenia kapłańskie otr... »

 • Anzio 1944 - Bitwa o Anzio

  Sukces operacji „Avalanche”, czyli alianckiego lądowania na południu Włoch w okolicach Salerno zmusił siły niemieckie do wycofania się na północ. Zgodnie z zamysłem sztabowców Wermachtu, obrona zorganizowana została wzdłuż tzw. Linii Gustawa, czyli pasa umocnień niemieckich przecinających Półwysep Apeniński w naj... »

 • ANZUS - Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku

  ANZUS, czyli Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku, powołany został do życia formalnie w roku 1951, a zaczął obowiązywać w roku kolejnym. Był sojuszem wojskowym, który zawarły: Nowa Zelandia, Australia oraz Stany Zjednoczone. Państwa członkowskie zobowiązywały się do wzajemnej pomocy, w momencie ataku zewnętrznego. W praktyce podpisanie paktu zaan... »

 • Apartheid w RPA - przemiany w RPA (lata 80.)

  Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, Republika Południowej Afryki (proklamowana w 1961 roku) pozostawała ostatnim reliktem kolonializmu na kontynencie afrykańskim. Przez wiele lat kraj ten był miejscem tarć rasowych i wzajemnych uprzedzeń Afrykanerów, ludności czarnej i „kolorowej” (Hindusów, Arabów i innych). W... »

 • Apel sztokholmski (1950)

  Apel sztokholmski był orędziem z roku 1950. Wzywał on do ogólnoświatowego plebiscytu, dotyczącego zakazu rozpowszechniania broni nuklearnej. Apel wystosowała Światowa Rada Pokoju, która powstała chwilę wcześniej w Warszawie. Organizacja była kierowana przez Związek Radziecki, stąd też dobrze rozwinięta akcja propagandowa, kt&oacut... »

 • Archimedes - biografia, życiorys

  Istnieje wiele legend i anegdot związanych z tym słynnym greckim filozofem i matematykiem. Ile z nich jest prawdą – nie dowiemy się zapewne nigdy, gdyż uczony żył w starożytnej Grecji, ok. 287 – 212 r. p.n.e. Jedna z opowieści mówi o tym, iż Archimedes był tak dalece zaabsorbowany swoimi badaniami, że zapominał o codziennej h... »

 • Arciszewski, Raczyński, Anders - Rada Trzech - definicja, funkcje, znaczenie

  Po II wojnie światowej władza w kraju została przejęta przez rząd socjalistyczny, wytworzył się więc specyficzny system dwuwładzy – władzy przebywającej na emigracji (której przedstawiciele udali się za granicę z chwilą wybuchu wojny) i władzy krajowej, między którymi nie było ciągłości. W ramach władzy emigracyjnej, reprezen... »