Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia - strona 12 wypracowanie

 • Egipt - organizacja państwa

  Władze Egiptu, niemalże przez cały okres starożytności, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie państwa, musiały wykazywać się pomysłowością oraz zdolnościami organizacyjnymi. Za względu na niezwykle ciężkie warunki panujące na tym terenie nawet zagwarantowanie absolutnego minimum do przeżycia wymagało wielkich wysiłków. W Egipcie zatem więk... »

 • Egipt darem Nilu - co to znaczy? Argumenty na potwierdzenie tej tezy

  Analizując historię Egiptu, przede wszystkim zaś Egiptu starożytnego, trudno mówić i myśleć o niej nie wspominając przy tym o udziale w rozwoju państwa jego głównej rzeki – Nilu. Egipt w dużej mierze swoje bogactwo i siłę zawdzięcza wszak tej właśnie rzece, która przecina go od południa ku północy - tam w rozleg... »

 • Egipt faraonów - Faraonowie egipscy - opracowanie zagadnienia

  Na przestrzeni trzech tysięcy lat wspaniałego rozwoju Egiptu i rządów sprawowanych przez pojedynczych królów, dopiero w okresie tzw. Nowego Państwa (ok. 1570-1075 r. p.n.e.) władców zaczęto nazywać faraonami. Termin „faraon” pochodzi od starożytnego „per-aa”, co znaczy „wielki dom”,... »

 • Egon Schiele - biografia, życiorys

  Egon Schiele, kontrowersyjny austriacki malarz i grafik, urodził się w 1890 roku w Tulln an der Donau. Już jako dziecko wykazywał zdolności plastyczne szkicując pociągi – jego ojciec Adolf był pracownikiem Austriackich Kolei Państwowych. Egon został osierocony przez ojca  w wieku 15 lat, mężczyzna zmarł na kiłę. Młody Schiele został p... »

 • El Alamein 1942 - Bitwa pod El Alamein

  Bitwa pod El Alamein, stoczona w dniach 23 października - 3 listopada 1942 r. okazała się być kluczową dla dalszych losów zmagań na froncie północno-afrykańskim. Była w zasadzie drugą potyczką pomiędzy aliantami a państwami Osi stoczoną w odstępie około trzech miesięcy w pobliżu El Alamein - pierwsza, rozegrana w lipcu, nie zakończ... »

 • El Greco - biografia, życiorys

  El Greco, wybitny przedstawiciel hiszpańskiego baroku, urodził się prawdopodobnie na Krecie w 1541 roku. El Greco to przyjęty przez niego pseudonim, jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi: Dominikos Theotokopulos. O życiu artysty wiadomo niewiele. W początkowym okresie swojej twórczości malował i tworzył ikony. Ogromny wpływ na jego artysty... »

 • Elamici - okres staroelamicki - charakterystyka

  W Starożytnej Mezopotamii ilość państw i miast była ogromna, spośród tej ogromnej ilości kultur bardzo mocno wyróżniał się Elam, państwo o którym było dosyć głośno w tamtym okresie. Elam był starożytnym państwem powstałym ok. 2400 r. p.n.e., jego terytorium sięgało obszaru południowo-zachodniego Iranu. Teren górzysty... »

 • Elamici - pochodzenie, rozwój, charakterystyka ludu elamickiego

  Elamici to lud nieznanego pochodzenia, wywodzący się z południowo-zachodniego Iranu. Wedle niektórych źródeł Elamici wiązani są z ludami indo-aryjskimi, które osiadły na tych terenach w ramach wędrówek. Język Elamitów był bardzo zbliżony do sumeryjskiego, być może wynikało to z przenikania się ich społeczności ... »

 • Elżbieta I Tudor - biografia, życiorys

  Elżbieta I Tudor przyszła na świat 7 września 1533 roku w Greenwich – jako córka Henryka VIII Tudora, króla Irlandii i Anglii oraz jego drugiej żony, Anny Boleyn – i zmarła 24 marca 1603 roku w Richmond. Przez pierwsze trzy lata życia miała pod dostatkiem wszystkiego, była prawomocnie następczynią tronu. W roku 1536 jej... »

 • Elżbieta II - biografia, życiorys

  Elżbieta II, czyli Elizabeth Alexandra Mary, urodzona w 1926 roku jest obecnie panującą królową angielską. Ponadto w jej władaniu pozostaje kilkanaście innych państw, takich jak Jamajka, Kanada, Nowa Zelandia czy Papua-Nowa Gwinea. Rodzicami przyszłej królowej była para królewska Jerzy VI oraz Elżbieta Bowes-Lyon, a mała El... »

 • Emigracja Polaków po II wojnie światowej - emigracja polska w czasach PRL-u

  W momencie zakończenia II wojny światowej olbrzymia ilość Polaków przebywała poza krajem. Szacuje się, że na samym Zachodzie było wówczas ponad 1,5 miliona obywateli Polski. Ludzie ci stanęli przed niezwykle trudnym dylematem, bowiem ich kraj znalazł się w strefie wpływów Rosji, co oznaczało, że nie jest on w pełni niezależn... »

 • Emigracja Polaków w XIX wieku (w okresie zaborów) - emigracja po powstaniu listopadowym - polscy emigranci

  Emigracja Polaków w wieku XIX wiązała się z niezwykle trudną sytuacją państwa polskiego. Już upadek powstania kościuszkowskiego oraz III rozbiór Polski wymusił na patriotach zaangażowanych w walkę o niepodległość podjęcie decyzji o opuszczeniu rodzinnego kraju. Kierunkiem, jaki obierali, były głównie: Paryż, Drezno, Hamburg ... »

 • Emil Cioran - biografia, życiorys

  Pisarz urodził się w 1911 roku w niewielkiej wiosce Rasinari położonej w rumuńskich Karpatach. Jego ojciec był popem, Cioran odebrał więc bardzo gruntowne wykształcenie teologiczne. W 1927 roku skończył liceum w Sybinie (naukę rozpoczął w 1920 roku). W 1928 roku dostał się na kierunek filozoficzny uniwersytetu w Bukareszcie. Nawiązał tam pierwsz... »

 • Emile Durkheim - biografia, życiorys

  Émile Durkheim to pochodzący z Francji filozof, socjolog i pedagog. Przyszedł na świat 15 kwietnia 1858 roku. Napisał wiele dzieł takich jak „O podziale pracy społecznej”, „Zasady metody socjologicznej”, „Le suicide. Étude de sociologie” czy „Elementarne formy życia religijnego”. Zało... »

 • Emilia Plater - biografia, życiorys

  Emilia Plater urodziła się w Wilnie w 1806 roku. Pochodziła z szacownej rodziny hrabiego Franciszka Ksawerego Platera, jej matką była Anna z von Mohlów. Rodzina Plater miała bardzo bogate tradycje patriotyczne i aktywnie angażowała się w kulturę i politykę polską. W 1815 roku rodzice Emilii rozstali się, matką z córką wyprowadziły ... »

 • Ententa (Trójporozumienie) - cel, państwa członkowskie

  Trójporozumienie, czyli inaczej Ententa był to sojusz trzech mocarstw powołany do życia jako militarna alternatywa dla Trójprzymierza. Skupiał w sobie Wielką Brytanię, Francję oraz Rosję. Nie został podpisany mocą jednego porozumienia, jakby sugerowała to nazwa, a trzema odrębnymi sojuszami. Pierwszy podpisała Francja z Rosją, w r... »

 • Enver Hodża - rządy w Albanii

  Enver Hodża urodził się 16 października 1908 roku w Gjirokastrze w muzułmańskiej rodzinie. Duży wpływ na jego późniejsze poglądy miał wujek Hodży Hysen Hoxha, który walczył o niepodległość Albanii, który sprzeciwiał się rządowi powstałemu po odzyskaniu wolności. Pierwszy, poważniejszy kontakt z komunistami Hodża nawiązał we... »

 • Epoka brązu - charakterystyka epoki

  Kiedy ludzie opanowali już sztukę przetwarzania czy też raczej przerabiania kamieni na urządzenia potrzebne w codziennej pracy (czy to w pracach domowych, na roli czy podczas polowania), przyszedł czas postawić kolejny krok, który przeniesie cywilizację ludzką do następnego etapu jej rozwoju. Tym krokiem miało być opanowanie sztuki przeta... »

 • Epoka kamienia - charakterystyka epoki

  Najstarsze, a zarazem najmniej znane nauce dzieje ludzkości, sięgają 3 - 4 mln lat wstecz, a okres ten zwykło nazywać się epoką kamienia. Przy czym epoka ta dzieli się na dwie pomniejsze, tj. starszą epokę kamienia - paleolit oraz młodszą epokę kamienną - neolit. Błędem byłoby twierdzić, że dotyczyły one jednego i tego samego rodzaju człowieka, ... »

 • Epoka wiktoriańska w Anglii

  Królowa Wiktoria panowała w latach 1837-1901 i to jej epoka zawdzięcza swoją nazwę. Odcisnęła znaczne piętno na ówczesnej Anglii, co o tyle jest znaczące, że w Anglii władza monarchy była już od dawna ograniczona do funkcji reprezentacyjnej - nie on rządził. Królowa Wiktoria dbała zwłaszcza o wartości moralne, stąd w stereot... »

 • Era Gorbaczowa (1985-1991)

  Powołanie na stanowisko sekretarza generalnego KPZR Michaiła Gorbaczowa nie spowodowało w zasadzie żadnego odzewu ze strony społeczeństwa zarówno w Rosji, jak i całym bloku państw Układu Warszawskiego. Miał on tymczasem odegrać olbrzymią rolę w procesie rozpadu układu jałtańskiego. Wychowany w kulcie Stalina, Gorbaczow na pewnym etapie sw... »

 • Erazm Ciołek - biografia, życiorys

  Erazm Ciołek jest wybitnym artystą – fotografem, urodzonym w Warszawie w 1937 roku. Od kilkunastu lat jest członkiem ZAiKS-u ZPAF oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jako fotograf zasłynął w latach 80-tych XX wieku, gdyż był jednym z czołowych fotoreporterów, który rejestrował przemiany polityczne i społeczne zachodz... »

 • Eric Satie - biografia, życiorys

  Erik (Eric) Satie  to francuski kompozytor, który przyszedł na świat 17 maja 1866 roku w Honfleur. Już od lat młodości Satie miał opinię ekscentryka. Od 1879 roku studiował w paryskim konserwatorium. Obecnie uznaje się go za prekursora artystycznych kierunków awangardowych, które powstawały pod wpływem jego twór... »

 • Erich Hartmann – biografia, życiorys

  Erich Alfred Hartmann to lotnik żyjący w XX wieku. Jest uważany za najlepszego lotnika – w swojej historii odniósł ponad trzysta pięćdziesiąt zwycięstw nad samolotami wroga. Erich Hartmann urodził się w 1922 roku w Niemczech. Wczesne lata dzieciństwa spędza na Dalekim Wschodzie, później powrócił do Niemiec w wieku sześ... »

 • Ernesto „Che” Guevara - biografia, życiorys

  Ernesto „Che” Guevara urodził się w 1928 r. w Argentynie, a zmarł w 1967 r. w Boliwii. Był czołowym rewolucjonistą i komunistą rewolucji kubańskiej. To postać, którą przyjęła popkultura, bardzo popularna i do dzisiaj sławiona za wolnościowe aspiracje. Ernesto Guevara urodził się 14 czerwca 1928 r. w mieście Rosario. Kiedy zmar... »

 • Erwin Rommel - Lis Pustyni - biografia, życiorys

  Erwin Johannes Eugen Rommel urodził się 15 listopada 1891 r. w małym miasteczku w Wirtembergii jako trzecie dziecko tamtejszego dyrektora szkoły. Od dzieciństwa interesował się zabawkami mechanicznymi i początkowo chciał zostać inżynierem. Karierę wojskową rozpoczął w 1910 r. w 124 Wirtemberskim Pułku Piechoty, gdzie już po kilku miesiącach zos... »

 • Eugene Delacroix - biografia, życiorys

  Eugene Delacroix – właściwie Ferdinand Victor Eugène Delacroix urodził się 26 kwietnia 1798 roku w Saint-Maurice-en-Chalencon, a zmarł 13 sierpnia 1863 roku w Paryżu. Jego ojcem był (prawdopodobnie) Charles Delacroix – ambasador Republiki Francuskiej pracujący w ministerstwie spraw zagranicznych. Matką była Victoria Oeben. Jeg... »

 • Eugeniusz Kwiatkowski - biografia, życiorys

  Eugeniusz Kwiatkowski to polski wicepremier, minister skarbu, przemysłu i handlu. Jest znany jako autor planu 4-letniego II RP.  Urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie, zmarł 22 sierpnia 1974 roku. Wychowywał się w niewielkiej miejscowości na granicy Podola i Wołynia. Uczęszczał do Gimnazjum Jezuitów w Bąkowicach. Studia rozp... »

 • Europa - nowe państwa po I wojnie światowej

  I wojna światowa doprowadziła do kompletnego zawalenia się ładu panującego w XIX wieku. Państwa centralne pogodzić się musiały z porażką, a w Rosji wybuchła rewolucja. W warunkach tych do głosu doszły, sięgające II połowy wieku poprzedniego, dążenia niepodległościowe narodów włączonych w większe organizmy państwowe. Nowe państwa powstawał... »

 • Europa wobec rządów Hitlera

  Wydawało się, że traktat wersalski kończący I wojnę światową oraz powołana Liga Narodów powstrzymają świat od popadnięcia w drugi konflikt tego typu. Wszystkie państwa, które brały udział w wojnie zdawały sobie sprawę z jej tragicznych skutków. Dlatego też za wszelka cenę starano się uniknąć powtórzenia błędów.... »

Polecane przedmioty