Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 12

 • Autonomia Galicji w Monarchii Austro-Węgierskiej i jej znaczenie

  Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej, po trzech rozbiorach, niepodległa Polska zniknęła z mapy Europy, a jej miejsce zajęły inne twory o autonomii ograniczonej zarządzeniami poszczególnych zaborców. Jedną z takich struktur była autonomia galicyjska. Czym ona była? Autonomią galicyjską (o powierzchni około 78,5 tysiąca kilometró... »

 • Awarowie - historia, pochodzenie, charakterystyka plemienia

  Awarowie byli ludem turecko-ałtajskim, który swoje pierwotne siedziby miał na rozległych stepach wschodnioazjatyckich. W VI wieku stworzyli oni tam prowizoryczny, aczkolwiek potężny organizm państwowy pod przewodnictwem chagana i przez długi zagrażali nawet, kryjącemu się za fortyfikacjami wielkiego muru, Cesarstwu Chińskiemu. Jednak w ro... »

 • Awarowie i Słowianie - wzajemne przenikanie się kultur

  Awarowie to zagadkowy lud, mieszanego pochodzenia. Niektórzy historycy twierdzą, że ich pochodzenie można zaliczyć do ugro-ałtajskich ludów, którzy w V i VI wieku pojawili się na terenach Europy, wpływając znacząco na ludy indoeuropejskie. Awarowie, jako obcy przybysze przynieśli do Europy wiele różnych, niespotykanyc... »

 • Azja - Dekolonizacja Azji - przyczyny, przebieg, skutki

  Dekolonizacja Azji była pierwszym etapem procesu dekolonizacji, po którym nastąpiło uwolnienie krajów na innych kontynentach. Zanim jednak doszło do niej, na Bliskim Wschodzie jednemu państwu udało się usamodzielnić. Miało to miejsce w roku 1932, czyli na czternaście lat przed głównym nurtem dekolonizacji. Pierwszym niepodle... »

 • Azja Mniejsza - Frygia i Lidia - początki państw

  Azja Mniejsza a zwłaszcza Anatolia w świecie starożytnym była obszarem ścierania się wpływów wielu kultur i cywilizacji. Wschodnia część półwyspu (głównie Cylicja) pozostawała na przestrzeni wieków pod nieustannym wpływem i oddziaływaniem politycznym ludów Mezopotamii oraz Syrii, natomiast centrum i zachó... »

 • Babilonia - Chaldejczycy - państwo nowobabilońskie

  Chaldejczycy byli ludem semickim, który około IX w. p.n.e. najechał oraz osiedlił się na terenie Babilonii. Początkowo Chaldejczycy zajmowali się głównie rolnictwem, ale czasem zaczęli przenikać do miast odgrywając w nich co raz większa rolę. Po okresie wielkiej migracji Ludów Morza i zawirowań politycznych przełomu I i II t... »

 • Babilonia - Kasyci - państwo kasyckie

  Najazd kasycki w roku 1595 p.n.e. położył kres świetności państwa starobabilońskiego. Agresorzy przybywający zza gór Zargos na północy zdobyli rozległe państwo oraz stalicę w Babilonie praktycznie bez większych problemów - w tradycji historycznej nie zachowały się wzmianki o walce czy oporze ze strony miejscowej ludności, po... »

 • Babilonia - państwo babilońskie

  Można wyróżnić cztery okresy w dziejach państwa babilońskiego: starobabiloński, średniobabiloński, nowobabiloński, oraz chaldejski. Okres starobabiloński zamyka się w przedziale 1894-1595 r. p.n.e. 1894 rok p.n.e. jest rokiem założenia dynastii amoryckiej w Babilonie przez władcę Sumu-abum. Pod zwierzchnictwem jednego z jego następc&oacu... »

 • Barack Obama - biografia, życiorys

  Barack Obama przyszedł na świat 4 sierpnia 1961 r. w Honolulu na Hawajach. Jego ojciec – Barack Obama senior – wywodził się z afrykańskiego plemienia Luo (zamieszkuje ono Kenię, Ugandę i Tanzanię). Matka – Ann Dunham – miała natomiast korzenie irlandzkie, angielskie i indiańskie (dokładniej – wywodzące się z plemien... »

 • Barbara Radziwiłłówna - biografia, życiorys

  Barbara Radziwiłłówna urodziła się 6 grudnia 1520 roku w Wilnie, chociaż historycy spierają się, że prawdziwą datą urodzin królowej mógł być 6 grudnia roku 1523. Zmarła przedwcześnie 8 maja 1551 roku w Krakowie. Przyszła królowa Polski pochodziła z zamożnego rodu litewskiego Radziwiłłów. Jej ojcem był Jerzy Ra... »