Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia - strona 14 wypracowanie

 • Francja Napoleona - reforma sądowa (1800)

  Przejęcie władzy przez Napoleona w roku 1799 uspokoiło nieco niepewne nastroje społeczne wywołaniem niepopularnymi rządami Dyrektoriatu. Jednak bez szeregu reform poprawiających ogólną sytuację w kraju oraz zwiększających jego kontrolę nad społeczeństwem władza Napoleona mogła okazać się krucha.Po uporządkowaniu sfery finansowej oraz popr... »

 • Francja po I wojnie światowej - polityka, gospodarka, społeczeństwo

  Mimo zwycięstwa Francji w I wojnie światowej pierwsze lata powojenne były dla tego kraju bardzo ciężkie. Musiał on odbudować zniszczenia wynikłe z konfliktu, zmierzyć się z rosnącym bezrobociem oraz nastrojami rewolucyjnymi. Należy bowiem pamiętać, że były to czasy rodzącego się komunizmu, który zaczynał zyskiwać coraz większą liczbę zwol... »

 • Francja przed rewolucją francuską - opracowanie zagadnienia

  Francja przed rokiem 1789 to kraj trzech stanów: szlachty, kleru i stanu trzeciego, do którego zaliczano całą resztę wolnych osób, zatem 99% narodu francuskiego. W obrębie każdego ze stanów istniała znaczna różnorodność. Szlachta składała się ze szlachty urzedniczej, rodowej, ale także posiadającego jedynie her... »

 • Francois Boucher - biografia, życiorys

  Urodzony w 1703 roku w Paryżu malarz, grafik i dekorator stał się jednym z symboli francuskiego stylu rokoko. Ulubieniec króla Ludwika XV i markizy de Popmpadour urodził się w biednym, paryskim środowisku. Jego ojciec, Nicolas Boucher, był projektantem koronek i pragnął, aby jego syn również związał się z krawiectwem. W tym celu w&... »

 • Francois Mitterrand - biografia, życiorys

  Francois Mitterrand urodził się dnia 26 października 1916 roku w miejscowości Jarnac. Przyszły prezydent Francji pochodził z niezwykle interesującej rodziny. Jego ojciec Gilbert początkowo pracował w charakterze agenta ubezpieczeniowego. Co ciekawe, później rozwijał swoją karierę, jako przedsiębiorca zajmujący się produkowaniem octu. An... »

 • Franklin D. Roosevelt - biografia, życiorys

  Franklin Delano Roosevelt był 32. prezydentem Stanów Zjednoczonych i jedną z czołowych postaci nadających kształt światu na początku XX stulecia. Na pełnione przezeń stanowisko został wybrany z ramienia Partii Demokratycznej. Co ciekawe, był jedynym prezydentem USA, który pełnił swój urząd więcej niż dwa razy. Zaowocowało to... »

 • Franz Schubert - biografia, życiorys

  Franz Peter Schubert to znany i ceniony kompozytor austriacki. Urodził się 31 stycznia 1797 roku w Himmelpfortgrund. Uznawany jest za prekursora romantyzmu w muzyce. Jego rodzina była bardzo uboga. Franz Peter miał trzynaścioro rodzeństwa. Jego pierwszym nauczycielem muzyki był jego ojciec. W wieku siedmiu lat oddano go pod opiekę Holzera, kt&o... »

 • Frida Kahlo - biografia, życiorys

  Frida Kahlo była meksykańską malarką żyjącą w pierwszej połowie XX wieku. Urodziła się w 1907 roku w rodzinie wielodzietnej na przedmieściach Meksyku. Jej ojciec był artystą – zajmował się fotografią oraz malarstwem. Swoją pasją zaraził córkę, gdy miała osiemnaście lat – od tego czasu Frida porzuciła marzenia o medycynie, aby ... »

 • Friedensreich Hundertwasser - biografia, życiorys

  Friedensreich Hundertwasser, a właściwie Friedrich Stowasser to jeden z najciekawszych artystów austriackich dwudziestego wieku. Przyszedł na świat w Wiedniu 15 grudnia 1928 roku. Kiedy miał roczek, zmarł jego ojciec, był więc wychowywany wyłącznie przez matkę, która była żydowskiego pochodzenia (mimo tego Friedrich został ochrzcz... »

 • Fronda parlamentarna we Francji w XVII wieku

  Bunt parlamentarny we Francji, nazywany inaczej Frondą parlamentarną miał miejsce w latach 1648–1649. Początkiem Frondy był sprzeciw parlamentu paryskiego pod wodzą Pierre’a Broussela wobec podatków oraz ograniczaniu prawa rejestracji ustaw. Fronda domagała się, by zapewniono wolność osobistą i zniesiono intendentów kr&... »

 • Fryderyk Chopin - biografia, życiorys

  Fryderyk Franciszek Chopin żył w latach od 1 marca 1810 roku do 17 października 1849 roku. Urodził się w Żelazowej Woli, niedaleko Warszawy. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów wszechczasów i wirtuozem fortepianu. Komponował muzykę romantyczną oraz sentymentalną. Wychowywał się w Warszawie, tam też skończył edukację. W roku... »

 • Fryderyk Engels - biografia, życiorys

  28 lutego 1820 roku, w miejscowości Barmen, na świat przyszedł Fryderyk Engels. Jego rodzina była dość zamożna. Ojciec posiadał zakłady włókiennicze w jego rodzinnym mieście oraz w Manchesterze. Kiedy Engels zdał egzamin maturalny, rozpoczął pracę w zakładzie swojego ojca. Od roku 1842 do roku 1844 był członkiem zarządu rodzinnej fabryki... »

 • Fryderyk Nietzsche - biografia, życiorys

  Friderich Nietzsche urodził się 15 października 1844 roku w miejscowości Röcken. Jego ojcem był Carl Ludwig, z zawodu pastor luterański. Matka filozofa na imię miała Franziska. Kiedy miał pięć lat, zmarł jego ojciec. Rok później (1850 rok) matka podjęła decyzję o przeprowadzce do Numburga. Swoją edukację rozpoczął, na początku, w szk... »

 • Fryderyk Wielki - biografia, życiorys

  Fryderyk II Wielki, czyli Friedrich II von Hohenzollern podczas 46 lat swojego panowania sprawił, że Prusy stały się jednym z największych europejskich mocarstw. Przyszedł on na świat w 1712 r. w Berlinie. Jego ojciec – Fryderyk Wilhelm I był człowiekiem rozkochanym w tematyce wojennej i militarnej. Matka natomiast odznaczała się wszechstr... »

 • Fundament Europy - jedność i różnorodność - przemiany ideowe oraz rola chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości europejskiej

  Jedność kulturowa krajów Europy wynika ze wspólnego dziedzictwa i chrześcijańskiego systemu wartości. Religia to system wierzeń, dotyczący istnienia absolutu (czyli Boga lub bogów), genezy i celu życia, powstania świata, oraz wszystkie związane z nim ryty, czyli obrządki (ustalone i praktykowane  sposoby sprawowania ob... »

 • G.W.F. Hegel - filozofia, poglądy

  Georg Wolfgang Friedrich Hegel był pochodzącym ze Szwabii filozofem, który żył i tworzył w XIX wieku. Jego system filozoficzny zdobył ogromną popularność nie tylko w ojczyźnie myśliciela, ale na całym świecie.Celem filozofa było ujęcie wszystkich zagadnień, które poruszała filozofia i znalezienie jednej zasady, według której... »

 • Gabriel Fauré - biografia, życiorys

  Gabriel Urbain Fauré to organista i kompozytor francuskiego pochodzenia. Urodził się 12 maja 1845 roku w Pamiers. Od 1854 roku studiował w szkole muzycznej L. Niedermeyera. Uczył się wówczas gry na fortepianie od Camille Saint-Saëns’a. Studia jego trwały dziesięć lat. W późniejszym czasie zatrudnił się w Rennes j... »

 • Gabriel Narutowicz - biografia, życiorys

  Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej, urodził się w Teleszach na Żmudzi w 1865 roku. Jego rodzina miała pochodzenie szlacheckie i głębokie patriotyczne tradycje. Jan Narutowicz za walkę w powstaniu styczniowym trafił na rok do więzienia. Zmarł niedługo po urodzeniu syna. Dzieciństwo młodego Gabriela ukształtowała w... »

 • Galileusz - biografia, życiorys

  Galileo Galilei urodził się w roku 1564 w Pizie. Był synem Giulii i Vinzenco. Ojciec uczonego handlował wełną. Kiedy Galileusz miał lat jedenaście, zakończył edukację w zaciszu własnego domu i rozpoczął naukę w szkole prowadzonej przez jezuitów. Pod wpływem ich nauki młody Galileo postanowił wstąpić do zakonu i zostać mnichem. Pomysł ten ... »

 • Gall Anonim - „Kronika” Galla Anonima jako hołd złożony dynastii Piastów

  Pierwszym dziełem powstałym na ziemiach polskich, traktującym o dziejach państwowości wczesnopiastowskiej była kronika, której oryginalny łaciński tytuł brzmi: „Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum”. Jej autorem był prawdopodobnie benedyktyński mnich niewiadomego pochodzenia, którego historia błędnie nazwała... »

 • Gaston Bachelard - biografia, życiorys

  Gaston Bachelard urodził się 27 czerwca 1884 roku we Francji. Pierwsze lata jego życia były naprawdę zwyczajne. Wychowywał się w przeciętnej, mieszczańskiej rodzinie.Źródła historyczne skupiają uwagę przede wszystkim na dorobku naukowym filozofa oraz na jego działalności. Niewiele zatem wiadomo o życiu prywatnym mężczyzny. W latach młodoś... »

 • Generalne Gubernatorstwo - organizacja, polityka nazistów względem ludności

  Po zajęciu Rzeczpospolitej przez wojska niemieckie postawiono ją podzielić na dwie części. Jedną z nich wcielono bezpośrednio do III Rzeszy, natomiast drugą, w myśl dekretu z 12 października 1939, przemianowano na Generalne Gubernatorstwo. Nie było ono jednak uznawane przez społeczność międzynarodową.Nowa jednostka administracyjna dzieliła się n... »

 • Generał Franco - rządy w Hiszpanii

  Trzyletnia wojna domowa, jaka miała miejsce w latach 1936-1939 w Hiszpanii, zakończyła się zwycięstwem obozu nacjonalistycznego i pełnia władzy skupiona została w rękach gen. Francisco Franco. Przywódca ten dzierżył swe stanowisko przez kolejnych 39 lat, w czasie których Hiszpania przybrała bardzo specyficzne oblicze. Franco nigdy... »

 • Geografia historyczna - krainy historyczne

  Geografia historyczna jest bardzo ważnym elementem historii, pozwalającym na zrozumienie przeszłości i tego, jak ona wpłynęła czy tez wpływa na teraźniejszość. Geografia historyczna bada zależności człowieka od środowiska naturalnego i to, w jaki sposób człowiek to środowisko dostosowywał do swoich potrzeb. Wymienia się trzy warstwy, kt&o... »

 • Georg Friedrich Händel - biografia, życiorys

  Jerzy Fryderyk Händel to niemiecki kompozytor i organista. Urodził się 23 lutego 1685 roku w Halle. Jego rodzina nie miała żadnych tradycji muzycznych, mimo to talent Händel’a ujawnił się bardzo wcześnie, kiedy był jeszcze dzieckiem. Mówi się, iż potajemnie grał na klawikordzie, jednak prawdopodobnie są to wydumane histor... »

 • Georg Wilhelm Friedrich Hegel - biografia, życiorys

  Georg Wilhelm Friedrich Hegel na świat przyszedł w roku 1770 w Szwabii. Jego rodzice byli urzędnikami. Filozof był człowiekiem gruntownie wykształconym. Studia rozpoczął na wydziale teologii. W późniejszym czasie zajął się rozważaniami filozoficznymi i publikacją swoich dzieł. Filozof związany był z wieloma uniwersytetami. Swoją działaln... »

 • George Gershwin - biografia, życiorys

  George Gershwin to amerykański kompozytor i pianista. Urodził się 26 września 1898 roku w Nowym Jorku. Z pochodzenia był Żydem. Jego ojciec wyemigrował z Sankt Petersburga do Nowego Jorku. A później jego rodzice mieszkali w biednej dzielnicy Lower East Side. W Stanach Zjednoczonych jego ojciec zmienił nazwisko z Gershowitz na Gershwin. R... »

 • George H. W. Bush - biografia, życiorys

  George Herbert Walker Bush (ur. 1924 ) - przedsiębiorca naftowy, polityk amerykański, republikanin. W latach 1981-1989 wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Czterdziesty pierwszy prezydent U.S.A. (1989-1993), ojciec George'a W. Busha (czterdziestego trzeciego prezydenta kraju). Urodzony w miejscowości Milton w stanie Massachusetts George... »

 • George Washington - biografia, życiorys

  George Washington przyszedł na świat 22. 02. 1732 r. w Pope’s Creek w stanie Wirginia. Był pierwszym z szóstki potomków Augustina Washingtona (miał już czwórkę dzieci z pierwszego małżeństwa) i jego drugiej żony – Mary Ball Washington. Już w wieku 11 lat został osierocony przez ojca. Znalazł się wtedy pod opieką ... »

 • Georges Bizet - biografia, życiorys

  Georges Bizet urodził się 25 października 1838 roku w Paryżu. Jego ojciec Adolf Bizet był piosenkarzem i kompozytorem, nie miał jednak wykształcenia w tym kierunku. Matka zaś była siostrą znanego wówczas nauczyciela śpiewu. Jako dziesięcioletni chłopiec kompozytor rozpoczął naukę w paryskiej szkole muzycznej. Już tam zauważono, że ma on ... »

Polecane przedmioty