Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 14

 • Benjamin Franklin - biografia, życiorys

  Benjamin Franklin jest najlepszym przykładem na to, jak można się wybić, nie mając znaczącego pochodzenia czy szczególnych bogactw. Franklin pochodził bowiem z bardzo biednej robotniczej rodziny, miał kilkanaścioro rodzeństwa, jednak dzięki determinacji i ciężkiej pracy stał się jednym z najznamienitszych polityków Stanów Zj... »

 • Bernard Montgomery - biografia. Ocena postaci

  Bernard Law Montgomery obecnie uważany jest za jedną z najjaśniejszych postaci okresu II wojny światowej, stawiany na równi z tak wybitnymi dowódcami jak np. George Patton, Dwight Eisenhower, Erwin Rommel czy Gieorgij Żukow. Jego liczne sukcesy militarne oraz obecność w sztabie dowodzenia wszystkich większych zwycięskich kampanii a... »

 • Bernard z Clairvaux – sylwetka postaci

  Bernard z Clairvaux a właściwie Bernard de Fontaine urodził się w roku 1090 w zamożnej rodzinie na zamku Fontaine nieopodal Dijon, jako syn Tecelina i jego małżonki (późniejszej błogosławionej) Alety z Montbard. W roku 1111 biorąc udział w jednej z kampanii wojennych, Bernard podjął decyzję, aby swoje życie poświęcić Bogu – nakłoni... »

 • Bernini - biografia, życiorys

  Gianlorenzo (właściwie: Giovanni Lorenzo) Bernini, czyli pochodzący z Włoch architekt, malarz i rzeźbiarz, był głownym przedstawicielem baroku, a nawet miał znaczący wpływ na jego rozwój w Europie. Bernini urodził się w Neapolu w 1598 roku, a już jako kilkuletni chłopiec wyjechał z ojcem do Rzymu (jego ojciec, Pietro Bernini był ró... »

 • Bezprym - biografia, życiorys

  Nie znamy dokładnej daty narodzin Bezpryma. Ustalono, że pierworodny syn Bolesława Chrobrego na świat przyszedł między rokiem 986 a 987. Chociaż był pierwszym męskim potomkiem władcy, historycy uznali, że nie był on przeznaczony na następcę tronu. Rodzice postanowili, że będzie wiódł życie zakonne. Od roku 1001 przebywał w pustelni św. Ro... »

 • Biafra - Nigeria. Wojna domowa w Biafrze (1966 r.)

  Biafra istniała od roku 1967 do 1970, leżała nad zatoką Gwinejską. Upadek Biafry był wynikiem wyniszczającej wojny domowej. Nie było przez nią w kraju żywności, głód sprawiał, że zarówno dorośli, jak i dzieci umierali wprost na ulicy. Można bez przesady napisać, że w roku 1970 więcej życia było na pustyni aniżeli w Biafrze. Zanim ... »

 • Biali i czerwoni - powstanie styczniowe. Układ sił przed powstaniem styczniowym

  Kiedy Imperium Rosyjskie zakończyło wojnę krymską (1853-1856) wychodząc z niej jako strona przegrana, a wkrótce car Aleksander II Romanow został zmuszony do przeprowadzenia w państwie działań reformujących ustrój, Polacy wzięli to za dobrą kartę, uznając iż Rosja jest wewnętrznie słaba, co stanowi doskonały moment na przeprowadzeni... »

 • Bilans powstania warszawskiego

  Norman Davies, miłośnik i znawca Polski, zajmujący się od wielu lat jej historią nie ma wątpliwości - tak oto napisał o powstaniu: "decyzja rozpoczęcia powstania warszawskiego jest w oczach Polaków najtragiczniejszym błędem w polskiej historii najnowszej". Doceniając pobudki, krytykuje zupełnie czas i taktykę. Historyk ocenia wszystko prz... »

 • Bilans wypraw krzyżowych

  Gdy w roku 1095 papież Urban II na synodzie w Clermont ogłosił konieczność doprowadzenia do „świętej wojny” z Turkami, nikt w ówczesnej Europie nie mógł się spodziewać, że kolejne dwa stulecia przyniosą aż 7 wypraw krzyżowych. Prawdopodobieństwa niepowodzenia nikt nie traktował poważnie. Choć za ostateczny kres działaln... »

 • Bill Clinton - biografia, życiorys

  Bill Clinton – właściwie William Jefferson Bill Clinton, William Jefferson Blythe III urodził się 19 sierpnia 1946 roku w Hope w Arkansas. Jego ojciec zmarł na kilka miesięcy przed jego narodzinami w tragicznym wypadku samochodowym. Jego matka ponownie wyszła za mąż kilka lat później za Rogera Clintona. W ojczymie młody Bill nie mi... »