Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 13

 • Barbara Radziwiłłówna - sylwetka postaci

  Barbara, córka hetmana wielkiego koronnego Janusza Radziwiłła oraz Barbary z Kolów, ze względu na swój burzliwy romans i związek z Zygmuntem Augustem przeszła do historii jako jedna z najbarwniejszych małżonek polskich monarchów. Urodziła się w dniu 6. grudnia roku 1520 w Wilnie. Od dzieciństwa była uważana za bardzo... »

 • Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August - związek, potajemny ślub

  Królowa Bona od najmłodszych lat pieczołowicie opiekowała się swoim synem, Zygmuntem Augustem, który był jej „oczkiem w głowie”. Jej obsesją było ponadto formalne, jak najwcześniejsze zagwarantowanie mu sukcesji po ojcu – co ostatecznie udało jej się w roku 1530. Ponadto, aby zapewnić przyszłość rodowi, Bona chcia... »

 • Barbara Skarga - biografia, życiorys

  Barbara Skarga urodziła się 25 października 1919 roku w Warszawie w rodzinie o tradycjach ewangelickich. Była siostrą słynnej polskiej aktorki – Hanny Skarżanki oraz aktora Edwarda Skargi. Kształciła się na Uniwersytecie imienia Stefana Batorego w Wilnie. Tam studiowała filozofię. Uczestniczyła w nauczaniu podziemnym. Jej wykładowcami... »

 • Barok w Europie - literatura, malarstwo, muzyka

  Z powodu procesów związanych z reformacją oraz wojną trzydziestoletnią Europa nie była już jednolita wyznaniowo i politycznie. Kultura nie mogła zachować więc swej uniwersalności. Barok miał się okazać epoką różnorodności i kontrastów. Sprzeczne tendencje filozoficzne i estetyczne powodują, iż czasami mówi się o tym o... »

 • Bartolomeo Diaz - biografia, życiorys

  Nie znamy dokładnej daty narodzin Bartłomieja Diaza. Kierując się ustaleniami uczonych, stwierdzić możemy, iż na świat przyszedł około roku 1450. Zasłynął jako portugalski odkrywca. Historia wielkiego podróżnika zaczyna się w roku 1847, kiedy to król Portugalii, Jan II, zlecił mu, aby ten popłynął i zbadał wybrzeże Afryki, kt&oacu... »

 • Bazyli II - Bazyli Bułgarobójca - sylwetka postaci, charakterystyka rządów

  Po trzynastoletnim okresie (963-976), w którym władza nad odradzającym się Cesarstwem Wschodniorzymskim sprawowana była przez wybitnych dowódców wojskowych, uzurpatorów – Nicefora II Phokasa i Jana I Tzimiskesa – godność cesarska powróciła na łono dynastii macedońskiej za sprawą syna Romana II i wia... »

 • Bedrich Smetana - biografia, życiorys

  Ten czeski kompozytor, wirtuoz gry na skrzypcach i fortepianie był przedstawicielem romantycznego nurtu w muzyce. Często uważa się, że jego utwory doskonale wyrażają „czeską duszę”, a więc są charakterystyczne dla czeskiej natury i osobowości przypisywanej mieszkańcom tego kraju. Smetana urodził się w 1824 roku i od młodości ćwiczył... »

 • Bela Bartok - biografia, życiorys

  Béla Bartók był węgierskim kompozytorem i pianistą. Urodził się w Nagyszentmiklós 25 marca 1881 roku.  Powszechnie uznawany jest za jednego z największych i najwspanialszych kompozytorów dwudziestego wieku. Jego rodzice byli dobrze wykształceni, a matka udzielała synowi pierwszych lekcji muzyki. Béla już j... »

 • Benedykt Dybowski - biografia, życiorys

  Benedykt Dybowski ma wielkie zasługi w dziedzinie limnologii, a więc nauki zajmującej się badaniem zbiorników wodnych takich jak jeziora czy sadzawki. Pionierem tej nauki był wprawdzie François-Alphonse Forel, pochodzący ze Szwajcarii, jednak na gruncie polskim to Benedykt Dybowski był pierwszym, który rozpoczął badania tego... »

 • Benito Mussolini - biografia, życiorys

  Mussolini już od wczesnej młodości zaangażowany był w politykę. Jako siedemnastolatek wstąpił do Włoskiej Partii Socjalistycznej i pozostał w niej na kolejnych czternaście lat. Od 1912 roku awansował nawet na szefa partyjnego organu prasowego, jakim było pismo „Avanti”. Dwa lata później został jednak wykluczony. Powodem była j... »