Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia - strona 13 wypracowanie

 • Ewolucja stosunków międzynarodowych - struktury ponadnarodowe w polityce i gospodarce XX wieku

  Po I wojnie światowej stosunki międzynarodowe w Europie kształtowane były poprzez traktat wersalski, który ustanawiał nowy porządek polityczny na Starym Kontynencie. Gwarantem i strażnikiem owego porządku wersalskiego miała być Liga Narodów z siedzibą w Genewie. Jednakże trudno było wymagać od owej organizacji zbyt wiele, gdyż nie ... »

 • Ewolucja ustrojowa II Rzeczypospolitej

  Ewolucja ustrojowa w Polsce międzywojennej oznaczała w efekcie wprowadzenie rządów silnej ręki marszałka Piłsudskiego. Można różnie oceniać samo sformułowanie, gdyż faktycznie demokracja została zamieniona na dyktaturę. Przed przewrotem majowym marszałka Rzeczpospolita była jednak pogrążona w chaosie. Ciągle tworzyły się nowe rządy... »

 • Faryzeusze i saduceusze - kim byli faryzeusze i saduceusze? Charakterystyka, relacje

  Saduceusze to stronnictwo kapłańskie, wywodzące się od rodu Sadoka (Saduka), arcykapłana z czasów syna Dawida - Salomona, który to udzielił żydowskiemu królowi namaszczenia i stanowił jego poparcie. Stronnictwo ukształtowało się w II w. p.n.e. Stanowiło opozycję względem faryzeuszy. Istniało do roku 70 n.e., czyli do moment... »

 • Faszyzm we Włoszech, nazizm w Niemczech

  Choć faszyzm jest doktryną polityczną, która zrodziła się we Włoszech, to najczęściej kojarzony jest z państwem zorganizowanym przez Adolfa Hitlera. Pod względem radykalizmu i skali faszyzm niemiecki dalece przewyższył swój włoski odpowiednik. Nie oznacza to jednak, iż systemy faszystowskie Niemiec i Włoch nie mogą być traktowane p... »

 • Felicjan Sławoj Składkowski - biografia, życiorys

  Felicjan Sławoj Składkowski to premier II RP w latach 1936-1939, generał dywizji Wojska Polskiego, zawodu doktor nauk medycznych. Pełnił funkcje Ministra Spraw Wewnętrznych, Inspektora Oddziału Sanitarnego WP i szefa Administracji Armii.  Urodził się 9 czerwca 1945 roku w Gąbinie jako syn sędziego. Uczęszczał do gimnazjum w Łowiczu, po m... »

 • Feliks Dzierżyński - biografia, życiorys

  Feliks Dzierżyński urodził się 30 sierpnia 1877 roku w Oziembłowie i zmarł 20 lipca 1926 roku w Moskwie. Lata młodości spędził w Wilnie. Uznawany jest on za jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci związanych z polityką. Zawiązany był zarówno z ruchem komunistycznym, jak i socjalistycznym. W związku z jego osobą powstało wiele legend,... »

 • Feliks Koneczny - biografia, życiorys

  Feliks Koneczny urodził się 1 listopada 1862 w Krakowie. Już od najmłodszych lat wyróżniał się na tle rówieśników inteligencją i łatwością przyswajania wiedzy. Dowodem na to może być fakt, że ukończył Gimnazjum św. Jacka jako jeden z najlepszych uczniów. Po zakończeniu tego etapu edukacji, w roku 1883, rozpoczął studi... »

 • Feliks Nowowiejski - biografia, życiorys

  Feliks Nowowiejski, wybitny polski kompozytor, przyszedł na świat w 1877 roku w Wartemborku. Swój talent muzyczny kształcił wstępnie w szkole muzycznej w Świętej Lipce. Do tej niewielkiej placówki uczęszczał w latach 1887-1893. Początkowo swą przyszłość muzyczną związał... z wojskiem. Od 1893 roku mieszkał w Olsztynie pracując w pr... »

 • Fenicjanie - państwo fenickie i kolonizacja fenicka

  U kresu XIII wieku środkowy obszar Syro-Palestyny zamieszkał nowy lud. Miał on otwarty dostęp do morza, a jednoczenie był, w dużej mierze, izolowany od wpływów innych mieszkańców Bliskiego Wschodu. Dlatego też szybko rozwinął własną kulturę, własne zwyczaje, w końcu własną grupową świadomość. To, co najbardziej zaciąży na historii ... »

 • Ferdynand Cortez - biografia, życiorys

  Dokładna data narodzin Ferdynanda Corteza nie jest znana. Przyjmuje się, że miało to miejsce w roku 1485 w miejscowości Medellin. Już jako młodzieniec uczestniczył w podróżach i wyprawach. Wiadomo, iż w roku 1511 towarzyszył Diego de Velazquezowi, w zorganizowanej przez niego ekspedycji na Kubę. Wyspa została podbita i podporządkowana His... »

 • Ferdynand Magellan - biografia, życiorys

  Ferdynand Magellan urodził się w roku 1480, na farmie w Sabrosa, w Portugalii. Rodzicami podróżnika byli Pedro Rui i Alda de Mesquita. Nie był to ich jedyny syn. Odkrywca miał brata Diego i siostrę Isabel. Magellan nie miał okazji aby nacieszyć się szczęściem rodzinnym. W roku 1490, kiedy chłopak miał niespełna dziesięć lat, jego rodzice... »

 • Feudalizm - drabina feudalna - system feudalny - charakterystyka średniowiecznego feudalizmu

  Procesy feudalizacji ogarnęły całą Europę Zachodnią w okresie stopniowego rozkładu państwa Karolingów. Od tego czasu szybko rozrastała się hierarchiczna drabina feudalna, na której szczycie stał zawsze suweren (senior), czyli władca posiadający bezpośrednią zwierzchność nad swoimi wasalami – książętami, baronami i wielkimi wł... »

 • Fidel Castro - biografia, życiorys

  Fidel Castro, jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci historycznych, urodził się w 1926 roku w Biranie. Pochodził z zamożnej rodziny, jego ojciec był plantatorem trzciny cukrowej. Jako dziecko Castro pracował przy uprawie trzciny, lecz kiedy miał 6 lat rodzice zdecydowali się posłać chłopca do szkoły. Młody Fidel rozpoczął naukę w jezuickic... »

 • Filip II Macedoński - panowanie w Macedonii i Grecji

  Macedonia była państwem leżącym w północno-wschodniej części półwyspu Bałkańskiego. W okresie wojen perskich dostała się ona pod panowanie Kserksesa i wzięła udział w walkach z Grekami. Po porażce najeźdźców została wyzwolona, jednak borykać się musiała z różnego rodzaju konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Istot... »

 • Filip IV Piękny - likwidacja zakonu templariuszy, niewola awiniońska

  W roku 1285 na tronie francuskim zasiadł Filip IV zwany Pięknym – wnuk wybitnego reformatora Ludwika IX. Różnił się zasadniczo od swojego dziada poglądami oraz sposobem rządzenia państwem, ale dorównywał mu ambicjami oraz wybitnymi zdolnościami politycznymi. Filip IV dążył do maksymalnego wzmocnienia pozycji Francji względem... »

 • Filip Piękny - biografia, życiorys

  Filip Piękny urodził się około roku 1268 w miejscowości Fontainbleau. Jego ojcem był Filip III Śmiały. Kiedy zmarł, jego syn Filip IV zasiadł na tronie i został królem Francji, co miało miejsce dnia 5 października 1285 roku. Przed objęciem władzy nad państwem, po ślubie z Joanną I, Filip od roku 1284 sprawował rządy jako król Nawar... »

 • Filippo Brunelleschi - biografia, życiorys

  Filippo Brunelleschi urodził się w 1377 roku i był jednym z prekursorów renesansu we Włoszech. Jego nazwisko należy skojarzyć z niezwykle płodną artystycznie epoką quattrocenta. Początkowo zajmował się złotnictwem i rzeźbiarstwem, jego zainteresowaniem cieszyła się architektura rzymska, szczególnie technika konstrukcji budynk&oacut... »

 • Filozofia grecka - filozofowie greccy

  Choć starożytni Grecy lubowali się w swoich mitach wielbiących bogów i wspaniałe czyny herosów, nie mogły one stanowić dla nich podstawy do tłumaczenia wszystkich ziemskich zjawisk. Dlatego też starali się oni nie tyle poprzez wiarę, co poprzez rozum dociec istoty wszechświata, wyjaśniać jego tajemnice, określić przyczyny danych zj... »

 • Formy gospodarowania - przemiany form gospodarowania oraz historyczny rozwój kultury materialnej

  Pierwszym przełomem technologicznym w dziejach ludzkości było wprowadzenie narzędzi do codziennego użytku (2,5 mln lat temu), a później upowszechnienie obróbki kamienia i ujarzmienie ognia (ok. 600 000 lat temu). Społeczności myśliwych-zbieraczy przemierzały świat, nigdzie nie zagrzewając miejsca. Wynikało to z migracji zwierząt i ... »

 • Fra Angelico - biografia, życiorys

  O życiu Fra Angelico, malarza religijnego i błogosławionego kościoła katolickiego, wiadomo niewiele. Historycy szacują, że urodził się około  1387 roku w Vicchio. Mając dwadzieścia lat wstąpił do zakonu dominikańskiego w Fiesole, przyjmując imię Giovanni da Fiesole. Jego pierwszym dziełem jest poliptyk dla klasztoru San Domenico przedstawia... »

 • Frakcja partyzantów - Partyzanci Moczara

  Partyzanci było to określenie jednej z PRL-owskich frakcji, wytworzonej w latach sześćdziesiątych i skupiającej się wokół osoby Mieczysława Moczara. Ze względu na niego została też utworzona nazwa frakcji. Moczar w czasie trwania drugiej wojny światowej przewodniczył w kilku okręgach Armii Ludowej, walczącej z hitlerowcami. To spośr&oacut... »

 • Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - na czym polegała przemiana Mary Lennox?

  Mary Lennox to główna bohaterka powieści „Tajemniczy ogród”. Dziewczynka urodziła się w Indiach, czytelnik poznaje ją w momencie, gdy powraca do Anglii po śmierci jej rodziców. Mary jest dzieckiem bardzo rozpieszczonym i kapryśnym. Dorastała w domu, w którym niczego jej nie brakowało, a każda zachcianka by... »

 • Francesco Petrarca „Sonety do Laury” - Sonet 134. – interpretacja i analiza utworu

  Sonet CXXXIV (incipit Nie mam spokoju, choć wojować nie chcę) zbudowany jest z dwóch tetrastychów z rymami parzystymi oraz dwóch tercyn zakończonych rymami krzyżowymi. Cały utwór zbudowany jest z wypowiedzi oksymoronicznych W strofie pierwszej podmiot prezentuje swoje wnętrze, w którym kłębią się przeciwstaw... »

 • Francis Bacon - biografia, życiorys (filozof)

  Urodzony w Londynie w 1561 roku, Francis Bacon uważany jest za jednego z najwybitniejszych filozofów epoki Oświecenia. Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym, w Paryżu uczył się dyplomacji, później rozpoczął karierę prawniczą. Filozof aktynie angażował się w politykę. W 1595 roku został członkiem parlamentu. Zwieńczeniem jego... »

 • Francis Bacon - biografia, życiorys (malarz)

  Kontrowersyjny Francis Bacon zaliczany jest przez krytyków w poczet najbardziej utalentowanych malarzy europejskich po II wojnie światowej. Istnieją dowody na pokrewieństwo malarza z wybitnym siedemnastowiecznym filozofem – Francisem Baconem. Artysta urodził się w 1909 roku w Dublinie w rodzinie rodowitych Anglików. Jego dzi... »

 • Francisco Franco - biografia, życiorys

  Hiszpański dyktator urodził się w 1892 roku w Ferrol. Pochodził z rodziny o silnych tradycjach wojskowych. W  1907 roku wstąpił do Akademii Piechoty w Toledo, niedługo później, w 1912 roku, otrzymał przydział na front w Maroku. Szybko sprawdził się na służbie. W 1912 roku został mianowany porucznikiem, w 1915 – kapitanem. W 191... »

 • Francisco Goya - biografia, życiorys

  Francisco Goya urodził się 30. 03. 1746 r. w Fuendetodos – wiosce leżącej w Aragonii na terenie Hiszpanii. Jego rodzina przeprowadziła się tam z Saragossy. Ojciec – Jose Goya porzucił fach pozłotnika i zajął się uprawą ziemi. Matka – Gracia Vincente Lucientes wywodziła się z ubogiej szlachty, a jej rodzina posiadała grunty właś... »

 • Francisco Pizarro - biografia, życiorys

  Francisco Pizarro, hiszpański konkwistador, urodził się w 1478 roku. Niewiele wiadomo o jego młodości. Był nieślubnym dzieckiem hiszpańskiej wieśniaczki i kapitana armii, Gonzalo Pizarro Rodrigueza de Aguilar. Prawdopodobnie matka zaraz po urodzeniu dziecka oddała je pod opiekę Kościoła Najświętszej Marii Panny w Trujillo. Młody Francisco zarabi... »

 • Franciszek Józef - biografia, życiorys

  Franciszek Józef I urodził się w 1830 r. Był najstarszym synem arcyksięcia Franciszka Karola (brata i następcy cesarza Ferdynanda I) oraz Zofii Wittelsbach (księżniczki bawarskiej). Już za młodu przejawiał olbrzymie uzdolnienia - prędko opanował kilka języków obcych i odebrał wykształcenie wojskowe. Okazję, by wykazać się swoimi u... »

 • Franciszek Liszt - biografia, życiorys

  Franciszek Liszt urodził się 22 października 1811 roku na Węgrzech. Ciekawostką może być fakt, iż kompozytor przyszedł na świat w niemieckojęzycznej rodzinie, gdzie węgierskiego używano tylko okazjonalnie. Miłością do muzyki zaraził Liszta ojciec, która sam posiadał ogromny talent muzyczny. Potrafił grać na skrzypcach, wiolonczeli, gitar... »

Polecane przedmioty