Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 10

 • Arcybiskup Jakub Świnka i jego wkład w proces zjednoczenia państwa polskiego

  Arcybiskup Jakub Świnka był jednym z najwybitniejszych polityków w średniowiecznej Polsce i niestrudzonym orędownikiem idei trwałego zjednoczenia rozbitego na dzielnice państwa polskiego. Szczegóły dotyczące dzieciństwa, młodości oraz początkowego etapu pracy duszpasterskiej a także miejsce i data urodzenia Jakuba Świnki nie są zn... »

 • Armia generała Władysława Andersa – utworzenie, szlak bojowy

  W wyniku tajnego protokołu w układzie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku terytorium przedwojennej Polski zostało podzielone pomiędzy dwóch najsilniejszych agresorów: Niemcy od zachodu i ZSRR od wschodu. Obie armie okupowały przyznane sobie terytoria starając się na nich realizować założenia swojej antypolskiej polityki, co ... »

 • Armia rzymska - podboje, uzbrojenie, legiony, struktura

  Wiadomo, że swoje rozległe terytorialnie państwo i bardzo efektywne podboje, Rzym zawdzięcza swojej armii. To sprawnej organizacji należy przypisać sukcesy armii i fakt, że przez setki lat stanowiła ona postrach Imperium Rzymskiego. Rzym w swoich szeregach rozróżniał dwa typy wojsk: były to wojska lądowe oraz wojska morskie, zwane r&oacu... »

 • Artur Grottger - biografia, życiorys

  Artur Grottger urodził się 11 listopada 1837 roku w Ottyniowicach. Była to miejscowość na Podolu. Wychowywał się w patriotycznej rodzinie, która bardzo ceniła sobie narodowe tradycje. Ojciec malarza walczył między innymi w powstaniu listopadowym. Należy dodać, iż to właśnie od ojca Artur pobierał swoje pierwsze lekcje rysunku, ponieważ Ja... »

 • Arystoteles - filozofia, poglądy, dzieła

  Arystoteles (384-322 r. p.n.e.), uznawany za najwszechstronniejszego myśliciela starożytności, był uczniem równie cenionego, dawniej i dziś, Platona. Jednakże trudno nazwać go kontynuatorem swojego mistrza, wszak Arystoteles niejednokrotnie głosił poglądy sprzeczne z naukami Platona. Jednak mimo to zawsze podkreślał, że bardzo ceni swojeg... »

 • Arystoteles - życiorys, biografia

  Arystoteles uznawany jest za jednego za najwybitniejszych filozofów greckich. Żył od 384 roku przed naszą erą do 7 marca 322 roku przed naszą erą. Był najzdolniejszym uczniem samego Platona oraz nauczycielem Aleksandra III Macedońskiego (Aleksandra Wielkiego). W swojej twórczości grecki filozof poruszał tematy związane z estetyką, ... »

 • Asif Ali Zardari - prezydent Asif Ali Zardari - biografia, życiorys

  Asif Ali Zardari to pakistański polityk, od 2008 roku prezydent. Był członkiem Pakistańskiej Partii Ludowej oraz wiceprzewodniczącym partii od 2007 roku.  Urodził się 21 lipca 1956 roku. Prezydent Pakistanu ożenił się z Benazir Bhutto w 1987 roku w rodzinnej miejscowości Karaczi. Został aresztowany, ponieważ osądzono go o szantaż. Zarzuc... »

 • Asyria - Państwo asyryjskie - Państwo średnioasyryjskie

  Państwo średnioasyryjskie trwało w latach 1375-1047 r. p.n.e. W obecnych czasach asyryjski król Eribaadad wszedł w sojusz z Hetytami i tym samym oderwał się od wpłwów państwa Mitanni. Państwo średnioasyryjskie znane jest przede wszystkim z kilku nazwisk królów - Assuruballit I, Salmanassar I i Tukultininurta I - wszys... »

 • Atak Niemiec na Danię i Norwegię (1940 r.)

  Aby móc dalej prowadzić działania wojenne, hitlerowskie Niemcy musiały zapewnić sobie nieprzerwany dostęp do złóż żelaza. Większość surowca, który trafiał do III Rzeszy pochodził ze Skandynawii i był dostarczany poprzez port w Narwiku. Doskonale zdawały sobie z tego sprawę Francja oraz Wielka Brytania, które podjęły p... »

 • Atak Niemiec na Francję - 1940 r.

  Po sukcesie Planu Białego (Fall Weiss) i stosunkowo szybkim opanowaniu terytorium zachodniej i centralnej Polski, Hitler na jakiś czas zatrzymał swoja ofensywę na wschód. Wcześniejsze przeprowadzone w 1938 r., aneksje Austrii i po części Czechosłowacji oznaczały, że chcąc kontynuować ekspansję w tym kierunku Niemcy będą musiały stawić czo... »