Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Daniel Gabriel Fahrenheit – biografia, życiorys

Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736) – słynny fizyk i inżynier, wynalazca m.in. termometru rtęciowego, twórca skali temperatur, do dziś drugiej po skali Celsjusza najpopularniejszej na świecie. 

Urodzony w Gdańsku (Danzig) jako syn kupca, większość życia spędził w Niderlandach (jego rodzina była zamożna i posiadała tam zabudowania). Rodzina Farenheita od pokoleń bardzo wiele podróżowała, jego pradziadek pochodził z Rostocka (rodzina prawdopodobnie pochodziła z Hildesheim), dziadek przeniósł się do Gdańska z Kaliningradu i osiadł tam jako kupiec. Jego syn, Daniel Farenheit (ojciec Daniela Gabriela), ożenił się z Concordią Schumann, pochodzącą z zamożnej gdańskiej familii. Daniel Gabriel był najstarszym z piątki ich dzieci, które przeżyły dzieciństwo. 

W wieku lat szesnastu Daniel Farenheit rozpoczął szkolenia do praktyki kupieckiej, po śmierci obojga rodziców w roku 1712 (oboje zmarli po spożyciu trujących grzybów). Jednakże umysł młodzieńca nakazywał mu rozwijania się w innym kierunku – wykonywał on proste eksperymenty, które rozbudziły jego ciekawość świata. Podróżował między innymi do Berlina, Drezna, Kopenhagi, w końcu osiedlił się w Hadze. Od roku 1718 wykładał na uniwersytecie w Amsterdamie, zarobkowo zajmując się także wyrobem barometrów, termometrów i wysokościomierzy. Jako pierwszy opracował model termometru, wykorzystującego w pomiarze właściwości rtęci. W roku 1724 został członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie. W roku 1725 opracował skalę temperatur, nazwaną jego imieniem ([°F] = [°C] × 9⁄5 + 32). Dowiódł również zależność temperatury wrzenia wody od ciśnienia.  

Podobne wypracowania do Daniel Gabriel Fahrenheit – biografia, życiorys