Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czarny Wrzesień - powstanie i cele

Czarny Wrzesień jest to organizacja palestyńska, powołana do istnienia w roku 1971, która zapisała się w historii świata w roku 1972, podczas olimpiady monachijskiej. Terroryści palestyńscy zamordowali wówczas 11 izraelskich sportowców.

Odpowiedzią Izraela była akcja odwetowa, polegająca na wyłapywaniu i zabijaniu członków organizacji. Czarny Wrzesień przyczynił się także do powołania jednostek antyterrorystycznych.

Powstanie Czarnego Września łączyło się z decyzją jordańskiego króla Husajna ibn Tala, który w roku 1970 doprowadził do likwidacji ze swego terytorium Organizacji Wyzwolenia Palestyny. We wrześniu roku 1970 Husajn nakazał ostateczną rozprawę z członkami OWP. Miało ich zginąć wówczas ok. dwudziestu tysięcy.

Nazwa palestyńskiego ugrupowania była bezpośrednią i bardzo czytelną aluzją do miesiąca, w którym miały miejsce te wydarzenia. Cel też był bardzo prosty i jasny – zemsta, jak i wymuszenie na Izraelu wypuszczenia Palestyńczyków, którzy byli przetrzymywani.

Akcja Czarnego Września w Monachium miała dwa istotne skutki – pierwszy, wspomniany już pośrednio – tworzenie wyszkolonych organizacji antyterrorystycznych, a zatem zwrócenia świata na problem terroryzmu. Drugi skutek to akcja odwetowa Izraela, podczas której tropiono i zabijano terrorystów z Czarnego Września, zarówno tych, którym udało się uciec z Monachium, jak i tych, którzy stali za zamachem.

Podobne wypracowania do Czarny Wrzesień - powstanie i cele