Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacyjne przemiany w Europie od odrodzenia do oświecenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze upłynęło pod znakiem krzyża i miecza. Z jednej strony, wszechobecność Boga w kulturze europejskiej tamtych czasów znalazła wyraz w monumentalnych katedrach, wielu wybitnych dziełach filozoficznych i w budowaniu wspólnej całemu kontynentowi tożsamości. Jednak nie można zapomnieć o wojnach religijnych (wyprawy krzyżowe), zbójniczym wojowaniu i grabieżach, dokonywanych w imię chrystianizacji niewiernych oraz nędzy i ciemnocie, panującej wśród najuboższych. Nic więc dziwnego, że odrodzenie, czyli renesans - epoka następująca po Wiekach Średnich - przyniosła całkowitą zmianę światopoglądu.

Renesans rozwijał się między XIV a XVI wiekiem (zaczął się we Włoszech, stopniowo opanowując prawie całą Europę) - w burzliwym czasie przemian i przełomów. Podstawowym prądem umysłowym renesansu był humanizm, stawiający w centrum zainteresowania człowieka, głoszący jego wyjątkowość i niezwykłą wartość. Czerpiąc z otwartości Starożytnych Greków i Rzymian, głosząc chwałę klasycyzmu, ludzie renesansu nieprawdopodobnie rozwinęli naszą wiedzę o sobie samych i o otaczającym nas świecie. Wystarczy powiedzieć, że właśnie w tej epoce żył i tworzył Leonardo z Vinci - jeden z najwybitniejszych Europejczyków wszechczasów.

Renesans...

Podobne wypracowania