Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja przemysłowa i jej następstwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rewolucją przemysłową nazywamy XIX-wieczne przemiany na arenie gospodarczej, mające ogromny wpływ na codzienne życie.

Pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego, wprowadzanie pierwszych zmian w charakterze i sposobie produkcji i wytwórczości, widać już w wieku XVIII. Wszystkie te zmiany wynikały z przechodzenia z produkcji ręcznej na produkcję maszynową. Niektóre wynalazki, szczególnie w dziedzinie włókiennictwa, hutnictwa i energetyki, pozwalały zastąpić człowieka (co najwyżej ów musiał napędzać taką maszynę za pomocą systemu korb czy dźwigni), co przy znacznej automatyzacji procesu pozwalało na zwiększenie efektywności produkcji i przejście na produkcję masową. Tak było np. z rezygnacją z ręcznego kucia żelaza na rzecz  walcowania go, co pozwoliło na zwiększyć skalę produkcji.

Nowych urządzenia zwiększały zatem wydajność, rekompensując wydatki związane z ich instalacją. Jednocześnie masowej produkcji towarzyszył spadek cen wyrobów, na które było stać coraz więcej ludzi. Sam rozwój przemysłu również wpływał pozytywnie na rozwój innych dziedzin życia, jak choćby komunikacji, szczególnie kolei i transportu morskiego, za czym szła rozbudowa nabrzeży, mostów i tuneli. Warto wspomnieć...

Podobne wypracowania