Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Utworzenie drugiego frontu w Europie zachodniej (1944 r.)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podczas drugiej wojny światowej działania w europejskiej części tzw. frontu zachodniego trzeba podzielić na dwa zasadnicze etapy oddzielone od siebie prawie 4-letnim okresem względnego zawieszenia broni. Pierwszy etap, zakończony umownie w bitwie o Anglię w październiku 1940,  pozostawił większość terytorium francuskiego pod okupacją niemiecką. Następnie główny ciężar walk z hitlerowcami spoczął na Związku Radzieckim, który po kilku latach prowadzenia wycieńczającej wojny, zwrócił się do swoich zachodnich sojuszników z prośbą o otwarcie w Europie drugiego frontu. Koncepcji odnośnie drugiego frontu pojawiło się kilka, ale faktycznie rozpatrywane były dwie wizje: północna Francja oraz Bałkany. Ostatecznie lansowana przez Churchilla opcja ataku od południa upadła, na rzecz zdecydowanie łatwiejszego w realizacji planu desantu od strony kanału La Manche.

Niemcy już od początku 1944 roku spodziewali się kontrofensywy alianckiej w Europie, ale nie mieli pewności, w której części kontynentu ona nastąpi. Po stronie aliantów, na równi z przygotowaniami do desantu, rozpoczęła się zakrojona na szeroka skalę akcja dezinformacyjna, której celem było zmylenie Hitlera. Liczne przecieki radiowe i pozorne, nad wyraz łatwo...

Podobne wypracowania