Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław IV Waza - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław IV Waza urodził się 9 czerwca 1595 roku w Łobzowie, jako syn Zygmunta III Wazy i Anny z Habsburgów. Do roli króla przygotowywał się od najmłodszych lat. Jego ojciec dbał o to, aby Władysław nabył niezbędne mu doświadczenie i umiejętności, dzięki którym, w przyszłości mógłby władać państwem. Dlatego też, gdy jego syn miał zaledwie lat szesnaście, brał udział w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak obrady sejmu, aby zgromadzić jak najwięcej wiedzy na temat kraju i polityki.

Już od młodych lat Władysław był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce nie tylko w Polsce, ale w Europie. W roku 1610 miał zostać obrany carem Rosji, ze względu na porozumienie bojarów, które zawarli z hetmanem Żółkiewskim. Był to efekt wojny między Polską a Rosją, której obywatele byli niezadowoleni z poczynań swojego władcy i na tronie chętniej widzieliby Polaka. Do sukcesji jednak nie doszło, gdyż król Zygmunt III nie wyraził na to zgody. Siedem lat później temat objęcia tronu cara w Rosji powrócił. Tym razem udało się osiągnąć cel. Wojna polsko-rosyjska zakończyła się rozejmem podpisanym 11 grudnia 1618 roku w Diwilinie. Władysław IV tytułowany był carem Rosji aż do roku 1635.

Następca...

Podobne wypracowania