Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Generał Franco - rządy w Hiszpanii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Trzyletnia wojna domowa, jaka miała miejsce w latach 1936-1939 w Hiszpanii, zakończyła się zwycięstwem obozu nacjonalistycznego i pełnia władzy skupiona została w rękach gen. Francisco Franco. Przywódca ten dzierżył swe stanowisko przez kolejnych 39 lat, w czasie których Hiszpania przybrała bardzo specyficzne oblicze.

Franco nigdy nie ukrywał swych sympatii względem faszystów, którzy bardzo pomogli mu w zdobyciu władzy. Tym niemniej, w czasie II wojny światowej Hiszpania była państwem neutralnym, a w momencie, gdy klęska państw osi była przesądzona, przeszłą na stronę zwycięską. Dwa lata po wojnie proklamowana został monarchia „katolicka, społeczna, tradycyjna i reprezentacyjna”, która „dokonać” się miała dopiero po śmierci generała.

Całość ówczesnego życia politycznego była wyrazem poglądów Franco, przez co zyskała miano frankizmu. Oprócz konserwatywnych wartości tj. przywiązanie do religii i tradycji, opierał się on na pewnych innowacjach w sferze gospodarczej. Po początkowym okresie stawiania na interwencjonizm ze strony państwa, dyktator zmienił zdanie i skierował państwo na drogę liberalnych reform. Rezultaty zabiegów deregulacyjnych okazały się niezwykle korzystne dla hiszpańskiej...

Podobne wypracowania