Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstytucja 3-go maja 1791 - reformy sądów, skarbowe, wojska, stosunków wyznaniowych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pod koniec XVIII wieku Rzeczpospolita przeżywała silny kryzys, który groził jej utratą  niepodległości. Na szczęście spostrzegły to szerokie masy szlacheckie i magnackie, które pragnęły wybić się ponad szlachecką złotą wolność i zreformować kraj, by zapewnić mu szybki rozwój, siłę i odpowiednie znaczenie międzynarodowe. Miały temu służyć różnego rodzaju reformy, m.in. reformy sądów, skarbu, wojska, czy też stosunków wyznaniowych. Ale może opowiem o tym nieco dokładniej.

Zgodnie z myślą oświeceniową, która stawała się wówczas coraz popularniejsza w reformatorskich umysłach, w Polsce wprowadzono monteskiuszowski trójpodział władzy. Podzielono ją na władzę wykonawczą, ustawodawczą oraz sądowniczą. Ta ostatnia miała być instytucją niezależną, gwarantującą sprawiedliwość wyroków i uczciwość w przeprowadzaniu spraw sądowych. Zgodnie z Konstytucją 3-go maja, wprowadzono instytucję sądów pierwszej instancji, a zarazem obok nich zachowano dotychczas istniejące sądy stanowe.

W ramach reform przeprowadzono również istotną przebudowę polityki podatkowej, która miała za zadanie zbudować silną stutysięczną armię, zdolną przeciwstawić się wszelkiemu przeciwnikowi. W związku z tym, wprowadzono...

Podobne wypracowania