Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Druga wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mimo dotkliwej klęski w I wojnie punickiej Kartagina zdołała utrzymać zwierzchność nad rozległymi terenami, ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Gdy w 219 r. p.n.e. mieszkańcy wschodniohiszpańskiego miasta Sagunt (dziś Sagunto) napadli na podległe jej plemię iberyjskie, śląc jednocześnie do Rzymu prośby o protekcję, kartagiński wódz Hannibal Barkas zareagował w jedyny możliwy sposób. Po kilkumiesięcznym oblężeniu jego wojska wkroczyły do Sagunt.

Choć Rzymianie nie pospieszyli na pomoc oblężonym Saguntczykom, po upadku miasta zażądali od Kartaginy wydania Hannibala, oskarżonego o podżeganie do wojny z Republiką. Odpowiedziano im milczeniem, któremu towarzyszyły gorączkowe przygotowania do kolejnej wojny.

Wiosną 218 r. p.n.e. ponad stutysięczna armia wymaszerowała z hiszpańskiej stolicy – Nowej Kartaginy. Hannibal, na czele około sześćdziesięciu tysięcy wojowników (resztę zostawił w Hiszpanii, by strzegła nowych zdobyczy), ruszył na północ, przez Pireneje, później zaś na wschód przez Galię (dzisiejsza Francja) i rzekę Rodan, aż do podnóża Alp.

Wyobraźmy sobie sześćdziesiąt tysięcy ludzi, prawie tysiąc wierzchowców i trzydzieści kilka potężnych słoni afrykańskich. Wyobraźmy...

Podobne wypracowania