Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 5

 • Aleksander Hertz - biografia, życiorys

  Aleksander Hertz, reżyser i producent, urodził się w Warszawie w 1879 roku. W młodości nie interesował się sztuką filmową. Ukończył studia inżynierskie, pracował w bankowości. Angażował się również politycznie – był działaczem partii PPS. Przełomowym w jego życiu stał się roku 1908, w którym zakupił wraz z przyjaciółmi... »

 • Aleksander Jagiellończyk - najważniejsze wydarzenia. Życiorys króla

  Aleksander Jagiellończyk, urodzony w Krakowie w roku 1461, zmarł w Wilnie w 1506 roku. Królem Polski nie był długo, bowiem od roku 1501. Już od roku 1492 sprawował jednak władzę jako wielki książę litewski. Z jego panowaniem wiąże się kilka istotnych kwestii, które miały znaczenie dla ustroju państwa. Królewicz był czwartym... »

 • Aleksander Jagiellończyk - panowanie

  Jagiellonowie na tronie polskim zasiadali od roku 1386, kiedy to litewski książę Władysław Jagiełło (1386-1434) pojął za żonę małoletnią ówczesną królową Polski, Jadwigę Andegaweńską. Następca protoplasty dynastii Jagiellonów, jego najstarszy syn – Kazimierz Jagiellończyk (1434-1492) doczekał się z kolei licznego potom... »

 • Aleksander Jagiellończyk - polityka zagraniczna - Konflikt Aleksandra Jagiellończyka z wielkim mistrzem krzyżackim

  Podpisany w Toruniu w roku 1466 pokój kończący wojnę trzynastoletnią, diametralnie zmieniał stosunki dyplomatyczne łączące Rzeczpospolitą i Zakon Krzyżacki. Na jego mocy dotychczasowe terytorium państwa zakonnego zostało podzielone na tzw. Prusy Królewskie, które zostały bezpośrednio przyłączone do Polski, oraz tzw. Prusy Ks... »

 • Aleksander Kwaśniewski - biografia, życiorys

  Aleksander Kwaśniewski urodził się 15 listopada 1954 roku w Białogardzie, w województwie zachodniopomorskim. W latach 1973-1977 był studentem Uniwersytetu Gdańskiego. Uczył się na kierunku Ekonomiki Transportu. Był aktywnym członkiem wielu organizacji oraz stowarzyszeń działających jako ruch oporu przeciwko władzy. Był między innymi w Rad... »

 • Aleksander Newski - biografia, życiorys. Dlaczego Aleksander Newski jest popularny w społeczeństwie rosyjskim?

  Rosja ze względu na swoja długą oraz bogatą historię wydała wielu wspaniałych mężów stanu i bohaterów narodowych. W roku 2008 na terenie całego państwa rosyjskiego zorganizowano z inicjatywy telewizji publicznej, zakrojoną na niezwykle szeroką skalę, ankietę, której celem było wspólne wyłonienie najpopularniejszej pos... »

 • Aleksander Wielki - charakterystyka wodza

  Aleksander Macedoński, urodzony w roku 356 p.n.e., syn Filipa Macedońskiego i Olimpias. Ambicje matki bardzo szybko przyniosły mu władzę. Po śmierci ojca (współcześni byli zdania, że morderstwo było inspirowane przez Olimpias i wiedział o nim Aleksander), kontynuował jego politykę i przystąpił do przygotowanego planu podboju Persji. Był ... »

 • Aleksander Wielki - podboje Aleksandra Wielkiego

  Aleksander Wielki, zwany również Macedońskim - ze względu na władanie Macedonią - wywodził się z dynastii Argeadów, królującej również w Egipcie. Jego życie było krótkie, lecz naznaczone szeregiem znakomitych zwycięstw, dzięki którym uzyskał miano jednego z największych zdobywców w dziejach cywili... »

 • Aleksander Wielki – biografia, życiorys

  Aleksander Wielki (Aleksander Macedoński) urodził się w lipcu 356 roku p.n.e. w Pelli, a zmarł 10 czerwca 323 roku p.n.e. w Babilonie. Późniejszy zdobywca był synem króla Filipa II. Jego matką była księżniczka Olimpias. Jego nauczycielem był grecki filozof i myśliciel – Arystoteles. Młody Aleksander był dzieckiem bardzo ambi... »

 • Aleksander Wielopolski – biografia, życiorys

  Aleksander Wielopolski urodził się 13 marca 1803 roku w Sędziejowicach, a zmarł 30 grudnia 1877 roku w Dreźnie. Polski hrabia, polityk, mówca. Kształcił się w Warszawie, Paryżu i Getyndze na kierunkach filozoficznych oraz prawniczych. Był człowiekiem postrzeganym przez współczesnych jako kontrowersyjny. Zajmował się polityką. Usta... »