Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia - strona 2

 • „Tygodnik Warszawski” - ideologia. Walka komunistów z „Tygodnikiem Warszawskim”

  Zakończenie II wojny światowej miało przywrócić spokój w odrodzonej Polsce, a tym samym pozwolić na reaktywację istnienia prasy codziennej. Wydawało się, że pisma podziemne nie mają już racji bytu, dlatego też już w 1945 roku zaczęły powstawać licznie nowe czasopisma. Każde z nich prezentowało swój odrębny pogląd na politykę... »

 • „Uczta u Wierzynka” - opis, streszczenie wydarzenia i jego znaczenie

  W dniu 21 maja roku 1163 miał miejsce ślub wnuczki króla Kazimierza Wielkiego - Elżbiety Pomorskiej, córki Bolesława V - z cesarzem Karolem IV Luksemburskim, który przypieczętowywał oficjalny sojusz pomiędzy Królestwem Polskim a cesarstwem. W tym czasie ponadto król Polski oraz jego wierny sojusznik - książę Bo... »

 • 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę

  W godzinach rannych 1 września 1939 r. granice polskie przekroczyła inwazyjna armia niemiecka. Skuteczna obrona liczącej prawie 2 tys. kilometrów granicy polsko-niemieckiej przy ogromnej dysproporcji w liczebności i uzbrojeniu obu armii była praktycznie niemożliwa. Wróg z każdym dniem przesuwał swoje wojska w kierunku Warszawy, spy... »

 • 21 postulatów Solidarności - Postulaty Solidarności 1980

  W latach 80-tych w Polsce wybuchła fala strajków, które wynikały z braku reform i braku poszanowania godności ludzkiej pracy. Robotnicy i pracownicy zakładów zaczęli organizować komitety strajkowe, które nosiły się z jasnymi i otwartymi postulatami w stosunku do władzy. Jednym z takich komitetów był komitet str... »

 • Abraham Lincoln - biografia, życiorys

  Abrahama Lincoln, ur. 12 lutego 1809 roku w hrabstwie Hardin, w stanie Kentucky, zmarł 15 kwietnia 1865 roku w Waszyngtonie. Zmarł śmiercią tragiczną w czasie swojej kadencji prezydenckiej postrzelony w głowę przez swojego zagorzałego przeciwnika - Johna Wilkesa Bootha. Abraham Lincoln urodził się jako syn niezbyt zamożnych farmerów - Tho... »

 • Abraham Maslow - biografia, życiorys

  Abraham Maslow urodził się 1 kwietnia 1908 roku w Nowym Jorku. Jest jednym z najwybitniejszych psychologów. Jednakże jego kariera zawodowa mogła potoczyć się zupełnie inaczej. Maslow pochodził z wielodzietnej żydowskiej rodziny. Rodzice pragnęli, aby zdobył wykształcenie i rozpoczął pracę w szanowanym zawodzie. Namawiali więc Abrahama, a... »

 • Abu Nidal - biografia, życiorys

  W 1937 roku w Jaffie urodził się Hassan Sabri al Banna, znany później jako Abu Nidal („Ojciec Walki”). Pochodził z zamożnej rodziny rolniczej, jego ojciec był plantatorem owoców w rodzinnej Jaffie, jednak w 1948 roku musiał porzucić majątek.  Sam Abu Nidal był studentem inżynierii. Swoje pierwsze kroki w działal... »

 • Adam Jerzy Czartoryski - biografia, życiorys

  Adam Jerzy Czartoryski urodził się 14 stycznia 1770 roku w Warszawie. Był synem księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i Izabeli Flemming. Do roku 1786 uczył się w domu. Później rozpoczął szereg podróży, podczas których uzupełniał swoją wiedzę i zdobywał nowe doświadczenia. Celem jego pierwszej podróży były Niemcy, a... »

 • Adam Michnik - życiorys, biografia

  Adam Michnik, urodzony 17 października 1946 roku w Warszawie jako syn żydowskiego działacza komunistycznego - Ozjasza Szechtery oraz nauczycielki, Heleny Michnik. Redaktor naczelny gazety „Wprost”, eseista i publicysta. Już w podstawówce angażował się w działalność pozaszkolną. Należał między innymi do Związku Harcerstwa Polsk... »

 • Adam Smith - biografia, życiorys

  Adam Smith urodził się w roku 1723. Nie jest znana dokładna jego data urodzin - prawdopodobnie był to maj tego roku w Kirkcadly w Szkocji. Wychowywany był jedynie przez matkę, gdyż ojciec zmarł kilka miesięcy po jego narodzinach. Adam Smith znany był z tego, że był człowiekiem bardzo inteligentnym, zdolnym i wszechstronnie wykształconym. Lata 17... »