Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carl Maria von Weber - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Carl Maria von Weber przyszedł na świat 18 listopada 1786 roku w Eutin. Był światowej sławy kompozytorem, pianistą oraz dyrygentem. Już od najmłodszych lat Weber miał styczność z muzyką. Jego matka bowiem była śpiewaczką, jego bracia grali na różnych instrumentach, a ojciec piastował stanowisko kapelmistrza. W 1798 umiera jego matka, wtedy Carl Maria von Weber komponuje swoje pierwsze utwory, 6 Fugett fortepianowych, op.1 oraz ,,Moc miłości i wina”. W 1800 roku powstaje pierwsza opera kompozytora ,,Das stumme Waldmaedchen”  czyli „Niema rusałka leśna”. W 1804 roku przyjmuje posadę kapelmistrza teatru miejskiego we Wrocławiu. W 1806 roku traci tę posadę i otrzymuje propozycję sprawowania funkcji honorowego dyrektora muzycznego na zamku w Pokoju na Opolszczyźnie. 

Przez cały ten czas tworzy oczywiście nowe dzieła. W 1807 roku opuszcza Pokój i udaje się do księcia Ludwika Wirtemberskiego w Stuttgarcie. W 1810 roku wraz z ojcem zostaje aresztowany podczas przedstawienia za długi. Zostaje wygnany z Wirtembergii, udaje się do Heidelbergu potem do Mannheim i Darmstadt. Wtedy też poznaje swoją przyszłą żonę, Karolinę Brandt. W 1813 przeprowadza się do Pragi, gdzie obejmuje posadę kapelmistrza i dyrektora tamtejszej Opery. W 1817...

Podobne wypracowania