Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 2

 • Jan Kochanowski „Pieśń XII” („Nie masz i po drugi raz nie masz wątpliwości”) - interpretacja i analiza pieśni

  Zbiory „Pieśni” Jana Kochanowskiego były nawiązaniem do twórczości Horacego – wybitnego poety starożytnego Rzymu. Polski twórca także podejmował bardzo różnorodną tematykę, w której szczególne miejsce zajęły utwory dydaktyczne, światopoglądowe. Przyjrzyjmy się teraz „Pieśni XII” i ... »

 • Jarosław Iwaszkiewicz „Sława i chwała” - streszczenie skrótowe

  Rzecz rozpoczyna się w przeddzień wybuchu I wojny światowej, latem 1914 roku. Czas trwania akcji to około trzydzieści lat – powieść kończy się w latach czterdziestych, pośród powojennych zniszczeń i usiłowań dźwignięcia Polski po wypadkach II wojny. Saga obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne i polityczne tego okresu, od wyb... »

 • Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki

  Juliusz Verne swoją twórczością zapoczątkował nowy gatunek literacki – powieść fantastycznonaukową. „W 80 dni dookoła świata” zaczęła ukazywać się w odcinkach na łamach dziennika „Le Temps”od 1873 roku, a w roku 1874 miła swoja premierę na deskach teatru Porte-Saint-Martin. „W 80 dni dookoła świata&rdq... »

 • Literatura popularna – definicja, przykłady

  Literatura popularna (ang. popular literature) jest odmianą literatury przeznaczoną dla jak najszerszych, najbardziej masowych grup odbiorców. Jest ona uznawana za niższą kategorię literatury. Charakteryzuje się prostym i przystępnym językiem oraz nieskomplikowanym schematem fabularnym mającym na celu ułatwienie jej zrozumienia. Jej funk... »

 • Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka porównawcza Ani i Maryli

  Kiedy jedenastoletnia Ania przybyła do domu na Zielonym Wzgórzu, nic nie wskazywało na to, by miała tam zabawić na dłużej, a tym bardziej spędzić najszczęśliwsze lata swego życia. Po pierwsze dlatego, że nie była chłopcem, który mógłby pomóc niemłodemu już Mateuszowi w prowadzeniu gospodarstwa. Ale także dlatego, że j... »

 • Łukasz Górnicki „Dworzanin polski” - opracowanie utworu

  W 1566 r. wydany został „Dworzanin polski” Łukasza Górnickiego, dzieło, które na trwałe zapewniło mu miejsce w grupie najważniejszych twórców polskiego renesansu. Dzieło było po części tłumaczeniem, po części parafrazą traktatu włoskiego pisarza i dyplomaty, Baltazara Castiglione. Twórca ów p... »

 • Maria Konopnicka „Rota” - intepretacja i analiza wiersza

  Utwór Marii Konopnickiej „Rota” napisany jest wierszem rymowanym o schemacie abab/cc, podzielonym na 8 strof, z których strofy nieparzyste mają 4 wersy, strofy parzyste 2 wersy. Każda część zakończona jest zawołaniem „Tak nam dopomóż Bóg”, które jest odniesieniem do wiary i religijności... »

 • Miron Białoszewski „Wywiad”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - motyw śmierci. Porównanie

  „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” to utwór napisany w formie dialogu. Wiersz pozwala nam odnaleźć, poczuć i wyobrazić sobie odrażający wizerunek Śmierci, jej makabryczność, zrozumieć powodowany przez nią powszechnie strach. Śmierć jest okrutna, niewzruszona, nieprzekupna, w pewnym momencie przyjdzie po każdego z nas, bez... »

 • Piotr Skarga – biografia, życiorys. Ogólna charakterystyka twórczości

  Piotra Skarga (tak naprawdę Piotr Powęski herbu Pawęża) urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu, zmarł 27 września 1612 w Krakowie. Był jednym z najbardziej znanych w czasach renesansu księdzem, kaznodzieją, teologiem, jezuitą i przy tym pisarzem. To on jako jeden z niewielu księży zapewnił sobie pamięć potomnych również w literatu... »

 • Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - motywy literackie w „Kazaniach sejmowych”. Opracowanie

  „Kazania sejmowe” Piotra Skargi to nie tylko traktat publicystyczny zawierający pouczenie, ale i utwór literacki bogaty w motywy literackie. Kaznodzieja wzbogaca i urozmaica treść  kazań, ale i uwrażliwia czytelnika-odbiorcę na ich estetykę. W tym celu Piotr Skarga sięga po najbardziej znane motywy, m. in. matki-ojczyzny ... »