Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 6

 • „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar - opowiedz najciekawszą przygodę z lektury

  Najciekawszą, jak dla mnie historią z książki Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” była przygoda małego Ernesta Nemeczka, który samotnie udał się do Ogrodu Botanicznego, aby zdemaskować zdrajcę wśród szeregu chłopców z Placu Broni – Gereba. „W dwa dni później, w czwartek, kiedy w Ogrodzie Bo... »

 • „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar - uniwersalny charakter powieści

  O książce Ferenca Molnara pod tytułem „Chłopcy z Placu Broni” z pewnością możemy powiedzieć wiele dobrego - że jest to wzruszająca opowieść o niekończącej się zabawie będącej sposobem na życie, że to historia losów młodych przyjaciół walczących z uporem i pomimo przeciwności losu o to, czego pragną najbardziej - o własn... »

 • „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar - Wyprawa do Ogrodu Botanicznego

  Wyprawa do Ogrodu Botanicznego urządzona przez chłopców z Placu Broni była jedną z najbardziej niebezpiecznych przygód, jakim odważnie stawili czoło. Podczas tej przygody bohaterowie mieli za zadanie pozostawić na terenie wroga - Czerwonych Koszul kartkę z napisem: „TU BYLI CHŁOPCY Z PLACU BRONI”. Aby utrudnić sobie zad... »

 • „Chłopi” jako powieść realistyczna - realizm w „Chłopach” - Władysław Reymont „Chłopi”

  „Chłopi” Władysława Reymonta nazywane są powieścią realistyczną. Postaram się udowodnić, iż jest to prawda.  Pisarz w swoim najdoskonalszym dziele ukazuje wieś Lipce oraz jej mieszkańców. Czytelnik ma okazję poznać przedstawicieli kilku warstw społecznych, które zajmują te same tereny. Widzimy więc chłopów ... »

 • „Chłopi” Władysława Reymonta jako epopeja? Uzasadnij odpowiedź

  Epopeja jest najstarszym gatunkiem epickim. Utwory, które możemy do niej zaliczyć są dziełami o wielowątkowej fabule i dużych rozmiarach. Opowiadają zwykle o czynach wielkich bohaterów, herosów, które przedstawione zostają na tle doniosłych wydarzeń historycznych. Epos wplata mity, legendy czy opowieści i wierzenia re... »

 • „Chłopi” Władysława Reymonta jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję

  Dzieło wybitnego noblisty Władysława Reymonta ma swoje trwałe miejsce w literaturze polskiej. „Chłopi” to nie tylko powieść o mieszkańcach Lipiec, ich problemach czy życiu. To wielostronny, panoramiczny obraz wsi, sprawdzający się w każdym czasie i w każdej przestrzeni. Stąd tak trudno określić ramy czasowe utworu czy osadzić na mapi... »

 • „Chłopi” Władysława Reymonta jako powieść młodopolska - rozwiń temat

  Dzieło Władysława Reymonta pt.: ,,Chłopi” w pełni wpisuje się nurt prozy modernistycznej. Młoda Polska była epoką specyficzną, rządzącą się własnymi prawami, mającą swoistą filozofię i światopogląd. Lata 1891-1918 obfitują w szereg szalenie interesujących zjawisk literackich. W dziele noblisty znajdziemy oddźwięk większości kierunkó... »

 • „Cierpienia młodego Wertera” jako powieść epistolarna

  „Cierpienia młodego Wertera” to powieść napisana przez Goethego, którą opublikowano w 1774 r. Konstrukcja tego dzieła opiera się na listach pisanych przez tytułowego bohatera do Wilhelma, Lotty oraz Alberta. Goethe nawiązał w ten sposób do „Nowej Heloizy” napisanej przez Jana Jakuba Rousseau w 1761. Jednak,... »

 • „Cudzoziemka” jako ilustracja freudowskiej psychoanalizy kompleksów

  Koncepcja freudowskiej psychoanalizy do dziś cieszy się popularnością. Badanie ludzkiej psychiki poprzez analizę snów, wywoływanie skojarzeń, wydobywanie z podświadomości głęboko zepchniętych wydarzeń, należą do najważniejszych założeń tej koncepcji. Ważnym jej aspektem są także popędy, które jeśli nie są zgodne z zasadami społeczn... »

 • „Cudzoziemka” jako powieść psychologiczna - studium kobiecej psychiki

  Czytając „Cudzoziemkę” Marii Kuncewiczowej, trudno oprzeć się odczuciu, że autorka wyznaje pogląd, jakoby kobiety postrzegały świat w sposób szczególny. Śledząc losy głównej bohaterki, łatwo można dostrzec nadmierną wrażliwość, z jaką spogląda ona na rzeczywistość, wielką potrzebę miłości oraz silne emocje nieust... »