Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 8

 • „Don Kichot z La Manczy” - opowiadanie przedstawiające jedną z przygód Don Kichota Miguela de Cervantesa

  Dawno temu, za górami, za lasami, w miejscowości o nazwie La Mancza, żył pewien szlachcic, który bardzo chciał zostać rycerzem. Przez wiele lat czytał o rycerskim fachu. Większość majątku wydał na księgi i zwoje, które opowiadały o przygodach stanu rycerskiego. W końcu nadszedł ów upragniony dzień i Don Kichot, bo tak... »

 • „Don Kichot z La Manczy” - recenzja „Don Kichota”

  „Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy”  to powieść autorstwa Miguela Cervantesa de Saavedry. Pierwsza część wydana została po raz pierwszy w roku 1605, drugą część opublikowano w 1615 roku. Cervantes był barokowym pisarzem, który słyną z prześmiewczego sposobu opisywania otaczającej go rzeczywistości. W taki też, odro... »

 • „Don Kichot z La Manczy” - Wymyślona przygoda don Kichota

  Don Kichot był rycerzem, który wędrował po świecie w poszukiwaniu przygód. Pomagał skrzywdzonym i uciśnionym. Wszystko po to, aby zdobyć serce swej umiłowanej damy Dulcynei. Pewnego razu, podczas jednej ze swoich wypraw, znalazł list zaadresowany do niego. Zdziwił się bardzo, gdyż on i Sanczo Pansa walczyli z podstępnym drzewem, kt... »

 • „Dzieci z Bullerbyn” - opowiadanie. Opowiadanie o przygodzie z wybranym bohaterem książki

  Lisa zawsze miała dużą wyobraźnię. Nie znałam drugiej tak miłej i pomysłowej dziewczynki. Pewnego dnia miałyśmy razem bardzo ciekawą przygodę. Działo się to w czasie upalnego lipcowego dnia. Jak zwykle nudziłyśmy się niemiłosiernie, ale znając Lisę, wiedziałam, że szybko coś wymyśli. Postanowiłyśmy pójść nad pobliski strumyk i pochlapać s... »

 • „Dzieje Tristana i Izoldy” - charakterystyka Izoldy

  Izolda Złotowłosa funkcjonuje w literaturze światowej jako symbol wspaniałej kobiety, bezwzględnie oddanej miłości swojego życia - Tristanowi. Pochodziła z Irlandii. Jej małżeństwo z królem Markiem przypieczętował pokój między jej krajem a Kornwalią. Pisząc ten utwór, autor z pewnością miał w głowie obraz pięknej, smukłej k... »

 • „Dzieje Tristana i Izoldy” - charakterystyka króla Marka

  Lektura dziejów i losów postaci króla Marka była dla mnie wspaniałym doświadczeniem. To prawdziwa przyjemność, iż ponownie mogę zanurzyć się w życie tej wielkiej osoby. Na samym początku opowieści, władca Kornwalii oddaje rękę siostry Riwalenowi. Po kilku latach na dworze Króla Marka pojawia się chłopiec. Tristan, bo... »

 • „Dzieje Tristana i Izoldy” - charakterystyka Tristana

  Tristan to główny bohater utworu Josepha Bediera pt.: „Dzieje Tristana i Izoldy”. Jego postać mocno zakorzeniła się w historii literatury. Funkcjonuje jako wzór prawdziwego rycerza, prawego człowieka, wiernego swoim ideałom oraz jedynej kobiecie, którą naprawdę pokochał. Jest symbolem tego, do czego powinien dąży... »

 • „Dzieje Tristana i Izoldy” - Motyw buntu w „Dziejach Tristana i Izoldy” - opracowanie

  Gdzie los zasiał spokój, rodzi się bunt. To niepisana prawda, która ma swoje wierne odzwierciedlenie w literaturze wszystkich epok i wszystkich narodów. Natura nie znosi równowagi, a prawo dotyczy również natury i duszy człowieka. Południowa Anglia - to tam na świat przychodzi najsłynniejszy z kochanków... »

 • „Dzieje Tristana i Izoldy” - Motyw przyrody w „Dziejach Tristana i Izoldy” - opracowanie

  Pascal powiedział kiedyś: „człowiek jest tylko trzciną, najsłabszą w przyrodzie, ale to trzcina myśląca”. Człowiek rzeczywiście jest jak to źdźbło - skłania się tam, gdzie zawieje wiatr zmian. Jest podatny na wszystko, co daje życie (i co je odbiera). Ale trzcina to cząstka natury, jej dziecko. Jeśli każda matka kocha swoje dzieci, t... »

 • „Dzieje Tristana i Izoldy” jako opowieść o miłości i cierpieniu - opracowanie

  Miłość bez cierpienia nie istnieje - to trywialne, lecz prawdziwe stwierdzenie. Uczucie dwojga ludzi, które nie jest poddane próbie, jest miłością nietrwałą. Dzieje Tristana i Izoldy to bez wątpienia opowieść o miłości doświadczanej i ćwiczonej w bólu i cierpieniu. Młody i szlachetny Tristan jest uosobieniem smutku. Wszak t... »