Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 11

 • „Kartoteka” Tadeusza Różewicza jako dramat absurdu

  „Kartoteka” Różewicza zaliczana jest do teatru absurdu. Prąd ten pojawił się we współczesnym dramacie w latach osiemdziesiątych XIX wieku, a zapoczątkowali go twórcy francuscy. Na nowo został odkryty w latach powojennych, ponieważ doskonale nadawał się do ukazywania ówczesnej rzeczywistości.... »

 • „Kazania świętokrzyskie” - opracowanie i historia

  „Kazania świętokrzyskie” uznawane są za najdawniejszy zabytek polskiej prozy religijnej. Spisano je najprawdopodobniej w drugiej połowie XIV w. Historia tego zbioru średniowiecznych homilii jest bardzo ciekawa, z dzisiejszego punktu widzenia można uznać za cud, że zachowały się chociaż ich fragmenty. Były to czasy, kiedy teksty... »

 • „Kochamy wciąż za mało i stale za późno” - czy zgadzasz się z tymi słowami ks. Twardowskiego? Rozprawka

  „Kochamy wciąż za mało i stale za późno” - słowa pochodzące z wiersza księdza Twardowskiego znajdują odbicie w świecie realnym. Jest to prawda udowodniona zarówno w szarej rzeczywistości, która nas otacza (przykład postaci papieża świętej pamięci Jana Pawła II), jak i na kartach wielu książek prozatorskich i... »

 • „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza jako powieść poetycka

  „Konrad Wallenrod” to powieść poetycka napisana w okresie romantyzmu przez Adama Mickiewicza. Utwór ten posiada wiele charakterystycznych cech świadczących o przynależności do gatunku.  Przede wszystkich dostrzegamy tu synkretyzm rodzajowy. Czytając dzieło zauważamy elementy liryczne, epickie oraz dramatyczne.... »

 • „Kordian” Juliusza Słowackiego - konflikt pokoleń

  Juliusz Słowacki w swoim dziele zatytułowanym „Kordian” podjął się scharakteryzowania     i opisania współczesnego mu społeczeństwa. Na kartach dramatu możemy dostrzec podziały społeczne i spory będące przedmiotem społecznego zainteresowania. Autor zauważył, iż tamtejsze społeczeństwo zostało podzielone... »

 • „Kordian”, „Nie-Boska komedia” - Kordian i Mąż - porównanie na podstwie fragmentów utworów

  Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża („Nie-Boska komedia”). W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty „Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego oraz „Kordian” Juliusza Słowackiego to dramaty... »

 • „Kot w butach” - opis Kota w butach

  Bohater baśni „Kot w butach” to zwierzę, które z pozoru słabe i bezwartościowe, okazało się wspaniałomyślne i dobroduszne. Kot wyglądał na pozór zwyczajnie. Miał jednak charakterystyczny element ubioru – nosił buty. Był również zwierzęciem, które posiadało dar mowy. Gdy został ofiarowany synowi... »

 • „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - symbole, symbolizm, symbolika. Opracowanie

  Utwór pt.: „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” zapoczątkowuje nowy etap w twórczości Jana Kasprowicza. Wkracza on tym cyklem czterech sonetów w poetykę modernizmu. Udaje się poecie wykorzystać tutaj w mistrzowski sposób osiągnięcia symbolizmu oraz impresjonizmu. Symbolizm to kierunek w... »

 • „Krzyżacy” jako powieść historyczna

  Powieść historyczna to gatunek powstały w pierwszej połowie XIX wieku. Nie pojawił się naturalnie, w próżni. Początków należy szukać w średniowiecznych romansach rycerskich. Później, choć jeszcze zanim romantycy odkryli możliwości historii i zaczęli eksploatować tematy ściśle historyczne oraz adaptować je do swoich... »

 • „Księga Dżungli” Rudyard Kipling - dialog - rozmowa między młodymi wilczkami na temat ludzkiego dziecka

  Wszystkie wilki gromadziły się na polanie, czekając na rozpoczęcie się obrad Wiecu Wilczej Gromady. Dorosłe osobniki cierpliwie zajmowały swoje miejsca i tylko dyskretnie przyglądały się dziwnemu stworzeniu pod opieką Wilczej Matki. Młodsze natomiast nie kryły swojego zainteresowania i, kręcąc się wokół niego, wymieniały... »