Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Język polski - strona 13 wypracowanie

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka bohatera romantycznego na przykładzie utworu

    „Pan Tadeusz” to dzieło dojrzałego romantyzmu. Powstawał w latach 1832-1834, a więc dziesięć lat po wydaniu pierwszego romantycznego zbioru Mickiewicza. W tym czasie bohater romantyczny ewoluuje, zmienia się z pełnego poświęcenia idealisty samotnika w działającego realistę. Przemiana ta została ujęta wyraźnie w osobie Jacka Soplicy, ... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Gerwazego

    Gerwazy Rębajło jest klucznikiem na zamku Horeszków. To starszy, ale bardzo energiczny mężczyzna. Jego wygląd sugeruje trudną i pełną starć młodość. Jest naznaczony bliznami, które „ozdabiają” jego pomarszczoną twarz i łysą głowę. Jest dobrze zbudowany. Gerwazy jest szlachcicem pałającym rządzą zemsty na rodzie Soplic&... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Hrabiego

    Hrabia to jeden z bohaterów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Jest on prawowitym właścicielem zamku, o który kłóci się z Soplicami. Mężczyzna ten cieszy się wielką popularnością w nowym miejscu swojego pobytu, gdyż jest krewnym Horeszków. Na pewno pomagało mu w tym także to, że miał przyjemną powierzchow... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Jacka Soplicy (Księdza Robaka)

    Jacek Soplica to niewątpliwie najbardziej barwna postać „Pana Tadeusza”, uznawana na ogół za jednego z głównych bohaterów dzieła. Jest to postać złożona i dynamiczna, a jego przemiana jest obrazem przemiany romantycznego bohatera. Mickiewicz po latach rewiduje kreowany przez siebie model patrioty. Rzeczywistość z... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Jankiela

    Jankiel jest jednym z bohaterów epopei Adama Mickiewicza ,,Pan Tadeusz”. Jankiel jest przedstawicielem grupy społecznej wyznania mojżeszowego. W młodości wsławił się talentem wokalnym oraz grą na cymbałach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w wykonywana muzykę oraz pogodzie ducha, udało mu się zyskać niemały majątek oraz przychylność... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Macieja Dobrzyńskiego

    Maciej Dobrzyński jest jednym z bohaterów epopei Adama Mickiewicza pt.: ,,Pan Tadeusz”. Ponieważ cechował się spokojem i powagą, był szlachetny, odważny, waleczny, honorowy i mądry, stał na czele szlachty zaściankowej. Nieobcy był mu szacunek i poważanie zubożałej szlachty. Sylwetka Macieja Dobrzyńskiego może posłużyć jako wz&oacu... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Podkomorzego

    Podkomorzy jest jednym z bohaterów trzecioplanowych w epopei Adama Mickiewicza pt: ,,Pan Tadeusz”. Jest najstarszą osobą wśród gości Sędziego, który bardzo go szanuje. Kiedy bowiem Sędzia był młody, opiekował się nim właśnie ojciec Podkomorzego, wojewoda nowogródzki. Bohater miał wielkie poszanowanie wśr&oacut... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka porównawcza Hrabiego i Sędziego

    Hrabia i Sędzia to dwaj bohaterowie, którzy pojawiają się w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Obydwoje należą do stanu szlacheckiego, jednak pierwszy z nich reprezentuje ludzi zamożnych, drugi natomiast jest już nieco zubożały. Postaci te stoją po przeciwnych stronach barykady - Sędzia jest młodszym bratem Jacka Soplicy, Hrab... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny

    Zosia i Telimena to dwie główne, kobiece bohaterki epopei narodowej „Pan Tadeusz”, której autorem jest Adam Mickiewicz. Prezentują się one jako postacie kontrastowe, choć równie ciekawe. Zosia to skromna i delikatna dziewczyna. W chwili przybycia do Soplicowa ma jedynie czternaście lat. Znajduje się pod opieką s... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Protazego

    Protazy Brzuchalski jest bohaterem epopei Adama Mickiewicza pt: ,,Pan Tadeusz”. W domu Sopliców pełni rolę woźnego. Jest już starszym, sędziwym mężczyzną, nie można jednak odmówić mu siły i krzepy. Czym zajmował się Protazy? Wcześniej, wybrany pewnie ustawą trybunalską, roznosił pozwy, zdawał w sądzie relacje oraz brał udzi... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Sędziego

    Sędzia Soplica był bratem Jacka Soplicy, stryjem Tadeusza, którego wychowywał. To stary kawaler: w młodości przeżył śmierć swojej ukochanej, Marty Hreczeszanki i od tamtej pory sam siebie nazywał wdowcem. Fakt ten dowodzi, że sędzia był wierny, lojalny i bardzo oddany swojej jedynej miłości. Był też opiekunem Zosi od momentu śmierci jej ... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Telimeny

    Telimena to jedna z bohaterek „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Była opiekunką Zosi, a Sędzia nazywał ją siostrą, chociaż nie łączyło ich żadne pokrewieństwo. To kobieta w kwiecie wieku, a w dodatku wdowa. Szukając następnego męża kokietowała mężczyzn znajdujących się w jej otoczeniu. Jej wielkim atutem była nieprzeciętna uroda: &bd... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Wojskiego

    Wojski Hreczecha, jeden z bohaterów epopei romantycznej Adama Mickiewicza ,,Pan Tadeusz” jest dalekim krewnym i przyjacielem Sędziego. W utworze pełni rolę marszałka dworu, pomaga także w gospodarstwie. Mickiewicz przedstawił go jako niezrównanego gawędziarza, zarządcę kuchni oraz mistrza ceremonii. Nie są to jedyne talenty... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Zosi

    Postać Zosi jest drugoplanowa, pojawia się zaledwie kilka razy, wypowiada niewiele kwestii, ma jedną ważną rolę w utworze – jest przyszłą doskonałą żoną. Zosia została bowiem ukazana jako ideał kobiety. Niestety nie jest to charakterystyka dogłębna, w znacznym stopniu oparta została ona na kontraście z Telimeną. Zosia jest córką Ew... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Dobre i złe oblicze szlachcica-Sarmaty na przykładzie duchowej przemiany Jacka Soplicy

    Pisząc „Pana Tadeusza” Mickiewicz nosił się z zamiarem stworzenia dzieła „ku pokrzepieniu serc” Polaków cierpiących po klęsce powstania listopadowego, z jakim wiązali ogromne nadzieje na odzyskanie niepodległości. Poemat miał więc przede wszystkim przenosić czytelników do sielankowego świata polskiej szlacht... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Dzieje Jacka Soplicy - streszczenie

    Dzieje Jacka Soplicy poznajemy głównie z jego spowiedzi. Akcja rozpoczyna się, kiedy jako ksiądz Robak prowadzi swoją działalność emisariusza. Dopiero później następuje rozpoznanie – ksiądz ujawnia swoją tożsamość przed bratem i Gerwazym, poznajemy wówczas jego losy począwszy od lat młodości.  Jacek Soplica wywod... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Epilog - interpretacja, opracowanie

    Epilog Pana Tadeusza powstał po napisaniu całego dzieła, jako jego uzasadnienie. Mickiewicz tłumaczy w nim konieczność napisania utworu krzepiącego i wzywającego do walki. Dowiadujemy się z Epilogu, że poeta jest emigrantem i bardzo cierpi z powodu tęsknoty za ojczyzną i niemożliwości wzięcia udziału w walkach o jej wolność. Męczą go też i mart... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Epilog - streszczenie

    Epilog Pana Tadeusza rozpoczyna się od zadumy nad sytuacją polskich emigrantów, jaka panuje na obczyźnie: kłótnie,  spóźnione zamiary i żale. Autor wyraża swój żal, że wraz z innymi uciekł z kraju w najtrudniejszym dla niego momencie, że emigranci nie potrafią utrzymać jedności i solidarności ze sobą (co częściow... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Inwokacja - analiza i interpretacja

    Inwokacja to rozbudowana apostrofa o wzniosłym charakterze. Zgodnie z antyczną tradycją inwokacja rozpoczyna epopeję, stanowiąc jednocześnie prośbę o natchnienie oraz określenie zasadniczego tematu dzieła. W „Panu Tadeuszu” inwokacja skierowana jest do Litwy, kraju lat dziecinnych. Mickiewicz przywołuje w swym eposie obraz dawnej Lit... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Jacek Soplica - nowy typ bohatera romantycznego

    Literatura romantyczna wykreowała nowy typ bohatera – indywidualisty, samotnego, wrażliwego, owładniętego potężnym uczuciem czy to miłości, czy nienawiści. Na gruncie polskim dominującym uczuciem staje się patriotyzm. Nawet miłość do kobiety zostaje podporządkowana idei narodowowyzwoleńczej. Bohater gotów jest poświęcić siebie i ws... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Koncert Jankiela - interpretacja fragmentu

    Adam Mickiewicz w XII księdze „Pana Tadeusza” umieścił arcydzieło opisu poetyckiego, które bardzo długo starannie opracowywał, zmieniał i udoskonalał – koncert mistrza cymbałów Jankiela.Fragment ten został tu zamieszczony przez wieszcza romantycznego dla uświetnienia uczty soplicowskiej, a także w hołdzie uwielbia... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Koncert Jankiela - opis koncertu oraz przeżyć wewnętrznych słuchacza

    Skupiony Jankiel przygotowuje się do rozpoczęcia gry. Czeka w skupieniu, póki pomocnicy nie nastroją odpowiednio instrumentu. Nagle runęły na słuchaczy pierwsze dźwięki cymbałów. To była próba, po której zapadła cisza. Napięcie rosło i wypełniało wnętrze człowieka. Niecierpliwość podsycana chęcią usłyszenia koncertu t... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Koncert Jankiela jako komentarz do polskiej historii

    Koncert Jankiela jest szczególnym fragmentem Pana Tadeusza. Niezrównany mistrz cymbałów nie tylko daje w nim popis swej wirtuozerii i umiejętności, zdolności okiełznania instrumentu tak, że jest posłuszny jego woli. Jankiel przede wszystkim opowiada zebranym gościom wydarzenia z najnowszej historii Polski, które były ... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Motyw przyrody w „Panu Tadeuszu”. Opracowanie

    Przyroda w „Panu Tadeuszu” odgrywa integralną rolę. Stanowi tło wydarzeń, ale też ma na nie wpływ. Stosunek do natury określa bohaterów, sama zaś przyroda jest elementem polskości. Autor poświecił wiele miejsca przedstawieniu rodzimego krajobrazu. Opisy przyrody stanowią przejaw artystycznego kunsztu narodowego wieszcza. Mick... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - obraz Polaków w „Panu Tadeuszu”

    „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz napisał będąc na emigracji w roku 1834. Utwór wydany został w Paryżu. Nie bez powodu nazywany jest też epopeją narodową. Obraz Polaków, jaki poeta ukazał w książce, jest obrazem przede wszystkim szlachty - tej zamożnej i średniozamożnej (zaściankowej). Typowymi przedstawicielami tej sfery... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - obraz szlachty - opis, opracowanie zagadnienia

    Szlachta została przedstawiona w „Panu Tadeuszu” jako bohater zbiorowy. Szlachtę współtworzą zarówno anonimowe jednostki, jak i konkretne postaci (których indywidualny portret psychologiczny, mimo włączenia ich w zbiorowość, nie zostaje zmącony), dając spójny całościowy obraz. Już sam podtytuł epopei m&oa... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis dworku w Soplicowie

    Adam Mickiewicz w epopei pt.: „Pan Tadeusz” przedstawia nam typowy dworek szlachecki - Soplicowo. Dwór wybudowany został nad brzegiem ruczaju, na pagórku. Otaczały go pola i brzozowy gaj. Był to niewielki, parterowy budynek mieszkalny, drewniany, ale podmurowany. Jego ściany były pobielane. Zabudowania gospodarskie były... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis poloneza

    Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” udowodnił jak wspaniałym był obserwatorem. Dostrzegał nie tylko piękno przyrody, ale również ostatnie zwyczaje i zachowania szlacheckie. Autor, obok opisu uczt, polowań, grzybobrań, nie zapomina o tańcach. Polonez jest najbardziej znanym tańcem w literaturze polskiej. Tańczą go również boha... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis polowania

    Popularną rozrywką, jaką kultywowano w Soplicowie, były polowania. Odbywały się one w obecności wielu osób i dostarczały wielu niesamowitych wrażeń. Zwierzęta głównie przebywały w mateczniku, który był sercem puszczy. Miejsce to było dla nich bezpieczne. Tam też siedział niedźwiedź, którego podczas przechadzki brzegi... »

  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis postaci Tadeusza z kilkoma cytatami

    Tadeusza pochodził z rodziny Sopliców. Jego ojcem był awanturnik Jacek, a stryjem Sędzia Soplica, który po śmierci jego matki i wyjeździe ojca, zajął się wychowaniem chłopaka i jego zagraniczną edukacją. Można opisać go jako mężczyznę bardzo młodego, przystojnego o wyglądzie zdrowym, krzepkim: „Wiedział, że był przystojny, ... »

Polecane przedmioty