Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 16

 • „Opowiem wam o swojej córce...” - Ewa Jedwabińska prezentuje Aurelię swoim uczniom

  Dzień dobry! Drogie dzieci, dzisiaj, zamiast zajmować się cyframi albo wypełnianiem kolejnych testów psychologicznych, bardzo chciałabym, abyście wysłuchały opowieści o kimś, kto, chociaż nie zdaje sobie z tego sprawy, jest najważniejszą osobą w moim życiu. Chciałabym opowiedzieć wam o mojej córce – Aurelii. Być może... »

 • „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska świadectwem obyczajów w epoce baroku

  „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska posiadają nie tylko walor literacki, ale i historyczny. Z opisów narratora możemy dowiedzieć się sporo rzeczy dotyczących ówczesnej epoki. Przede wszystkim - strój. Sarmaci wyróżniali się na tle szlachty europejskiej nosząc stroje wzorowane na wschodnich. Składał się... »

 • „Pan Tadeusz” - grzybobranie. Opis

  Epopeja Adama Mickiewicza pt.: „Pan Tadeusz” bogata jest w różnego rodzaju opisy przyrody, które odgrywają w książce istotną rolę. Z jednej strony uwiarygadniają one realia świata przedstawionego oraz pozwalają czytelnikowi jeszcze lepiej zapoznać się z obyczajami ówczesnych mieszkańców Litwy,... »

 • „Piękny bal, ale tragiczny w skutkach” - rozwiń temat w oparciu o satyrę Ignacego Krasickiego „Żona modna”

  „Żona modna” pochodzi z pierwszego tomu satyr Ignacego Krasickiego, wydanych w 1779 roku. Zbiór składa się z utworów w żartobliwy sposób piętnujących wady współczesnych Polaków. Krasicki niezwykle umiejętnie opisywał zachowania i przywary ludzi, skłaniając zarówno do śmiechu, jak i... »

 • „Pieśń o Rolandzie” - bohaterowie. Charakterystyka

  „Pieśń o Rolandzie” to średniowieczna opowieść o wspaniałym rycerzu, który dla swojego króla oraz kraju jest gotowy oddać życie. Do dziś utwór ten stanowi źródło wiedzy o ideale średniowiecznego wojownika. Roland to główny bohater utworu. Mężczyzna jest francuskim rycerzem i służy Karolowi... »

 • „Pieśń o Rolandzie” - charakterystyka Karola Wielkiego

  Literatura średniowieczna miała na ogół charakter moralizatorski. Ukazywała, jak należy żyć i postępować. Tworzyła wzorce idealnych postaci. Ponieważ społeczeństwo średniowieczne było silnie zhierarchizowane, wzorce te tworzono dla konkretnych grup społecznych. Literaturę taką określa się mianem parenetycznej, a jej przykładem może być... »

 • „Pieśń o Rolandzie” - charakterystyka średniowiecznego rycerza na podstawie „Pieśni o Rolandzie”

  Roland stał się ideałem średniowiecznego rycerza, zaś utwór „Pieśń o Rolandzie” jest nie tylko chwalebnym epitafium przeznaczonym dla wielkiego wojownika, ale stanowi również ars moriendi (tzn. „sztukę umierania”) dla każdego rycerza. Szlachetnie urodzony, powszechnie szanowany, silny, męski, bogato... »

 • „Pieśń o Rolandzie” - Kodeks średniowiecznego rycerza w „Pieśni o Rolandzie”

  „Pieśń o Rolandzie” przedstawia wydarzenia, jakie miały miejsce podczas wyprawy Karola Wielkiego do Hiszpanii, jej akcja toczy się więc w drugiej połowie VIII wieku. Jak wiadomo, są to początki kształtowania się nowożytnej europejskiej cywilizacji i państwowości. Jednak sam utwór powstał znacznie później,... »

 • „Pieśń o Rolandzie” - opracowanie utworu

  Pieśń o Rolandzie jest utworem, który powstał w XII wieku. Opisuje on wydarzenia rozgrywające się cztery wieki wcześniej, w 800 r. n. e. Wówczas miała miejsce zbrojna wyprawa Karola Wielkiego, który walczył z Saracenami, czyli niewiernymi. Utwór „Pieśń o Rolandzie” należy do epiki rycerskiej, należy go... »

 • „Pieśń o Rolandzie” - prawda historyczna a fikcja literacka

  „Pieśń o Rolandzie” to jedna z najbardziej popularnych opowieści należących do nurtu literatury chanson de geste, czyli francuskich poematów epickich, które opowiadają o  przygodach bohaterach. „Pieśń o Rolandzie” powstała najprawdopodobniej na początku wieku XII, jej autor jest anonimowy.... »