JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Język polski - strona 18 wypracowanie
-
Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Anieli
Aniela, jedna z głównych bohaterek komedii Aleksandra Fredry pt.: „Śluby panieńskie”, jest uosobieniem wszelkich zalet kobiety: jest piękna, delikatna, dobra i marzy o wielkiej miłości. Imię dziewczyny nie jest przypadkowe - Aniela znaczy „anielska” i takie właśnie usposobienie ma bohaterka komedii Fredry. Wychowa... »
-
Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Klary
Klara jest jedną z głównych bohaterek dramatu Aleksandra Fredry pt.: „Śluby panieńskie”. Jest to młoda, pełna życia, inteligentna dziewczyna, która po przeczytaniu z kuzynką Anielą pewnej książki o męskiej podłości, złożyła ślub, że nigdy nie wyjdzie za mąż: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną, nienawidzić... »
-
Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka porównawcza Anieli i Klary
Postacie Klary i Anieli, głównych bohaterek „Ślubów panieńskich” zostały przedstawione przez Aleksandra Fredrę na zasadzie kontrastu. Dziewczyny są dalekimi kuzynkami i przyjaciółkami. Obie mieszkają w domu pani Dobrójskiej, matki Anieli, wspólnie spędzają czas, czytają książki i zajmują się rob&oac... »
-
Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - opracowanie dramatu
Aleksander Fredro ,,Śluby panieńskie” napisał w 1832 roku, czasach, kiedy królowała miłość romantyczna, zawsze wielka, niespełniona, tragiczna, namiętna, szaleńcza, pełna bólu i cierpienia. Fredro, nie zważając na panujące trendy, postanowił napisać utwór, przedstawiający miłość w niezwykle pozytywnym i dodatnim świe... »
-
Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - polemika poety z ideałami romantyzmu
Poza komiczną stroną „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry, w utworze dostrzegamy również inteligentną i dowcipną dysputę autora z koncepcjami przyjętymi w epoce romantyzmu oraz wyrazem jego buntu przeciwko wielkim ideałom epoki, przede wszystkim wizjom sentymentalnej miłości oraz romantycznego kochanka. Postać Gucia ... »
-
Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - recenzja komedii
Komedie Aleksandra Fredry, pomimo nieprzychylnych komentarzy krytyków, cieszyły się uznaniem publiczności, która z niezmiennym entuzjazmem przyjmowała jego utwory. Na taki stan rzeczy bez wątpienia miała wpływ umiejętność budowania intrygi, kreślenie postaci osobliwych i kolorowych, barwność oraz żywość języka oraz humor, kt&oacu... »
-
Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - sentymentalna i romantyczna wizja miłości
Komedia Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie” jest przede wszystkim historią o wielkiej miłości - romantycznej, burzliwej, pełnej namiętności, pasji oraz cierpienia. Główni bohaterowie - Klara, Aniela, Gustaw i Albin, przeżywają chwile zwątpienia w sens uczucia jakim jest miłość, buntują się i każde z nich inaczej przeżywa swoj... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - bohaterowie. Charakterystyka
Bohaterowie w „Zemście” Aleksandra Fredry nie są postaciami papierowymi, jednostronnymi. Autor tworzył w swych dziełach galerie typów ludzkich, które cechowały się niejednoznacznością. Charaktery i zachowania postaci nie są tylko jasne lub tylko ciemne, ale różnorodne w swej złożoności.Cześnik Raptusiewicz. Przyd... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Cześnika
Cześnik Maciej Raptusiewicz to jeden z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry. Raptusiewicz jest szlachcicem i patriotą. Jako młodzieniec walczył z Moskalami oraz brał udział w konfederacji barskiej, obecnie jest mężczyzną w podeszłym wieku, wysokim, dobrze zbudowanym. Sprawuje urząd cześnika ziemskiego. Posiad... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Papkina
Józef Papkin jest niezwykle barwną i zabawną postacią komedii Aleksandra Fredry pt.: „Zemsta”. Ten sympatyczny bohater zręcznie udaje kogoś, kim nie jest, opowiadając o sobie niestworzone, przekoloryzowane historie. Papkin to mężczyzna średniego wzrostu, szczycący się swoim podkręconym wąsikiem, szczupły, ubrany elegancko - n... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Podstoliny
Podstolina Hanna Czepiersińska jest jedną z pobocznych postaci w komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”, jednakże jej osoba ma olbrzymi wpływ na przebieg akcji. Bohaterka jest wdową. Miała trzech mężów, a po ostatnim nosi nazwisko. Do Warszawy przyjechała w „poszukiwaniu pociechy”. W młodości uwielbiała się bawić,... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta
„Tych dwóch ludzi – ogień i woda” - tak można dwoma słowami opisać głównych bohaterów dramatu Aleksandra Fredry pt.: „Zemsta”. Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek dzielą wspólnie jeden zamek. Posiadłość była kiedyś własnością brata Cześnika. Po jego śmierci odziedziczyła ją Klara, jego ... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka Rejenta
Jednym z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry jest Rejent Milczek - człowiek wykształcony, pracujący jako rejent - notariusz w sądownictwie. Dzięki wysokiemu stanowisku dorobił się wielkiego majątku, za który wykupił połowę zamku, należącego kiedyś do brata Cześnika Raptusiewicza. Rejent jest lekko przy... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - historia miłości Klary i Wacława. Opis
Historia miłości Wacława i Klary, jednych z bohaterów komedii Aleksandra Fredry pod tytułem „Zemsta”, jest uwspółcześnioną wersją tragedii Williama Szekspira „Romea i Julii”, z tym, że napisana w charakterze komedii. Na kartach książki mamy okazję śledzić wielką komedię pomyłek, która po wielu trudach... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - Komedia jako gatunek literacki na przykładzie „Zemsty”
W literaturze wyróżniamy trzy gatunki dramatyczne, usytuowane na pograniczu literatury i teatru oraz przeznaczone do wystawiania na scenie: tragedię, dramat właściwy oraz komedię. Komedia jako gatunek literacki Komedia jako gatunek rozwinęła się w starożytnej Grecji i Rzymie. Charakterystyczną jej cechą jest występowanie komizmu: sytuac... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - komizm postaci w „Zemście”
Aleksander Fredro w swojej komedii ukazuje nam bogatą galerię bohaterów, z których każdy przedstawia indywidualny rodzaj komizmu postaci. Duża różnorodność aspektu komicznego utworu skupia się przede wszystkim wokół trzech osób: Cześnika Raptusiewicza, Rejenta Milczka oraz Papkina. Cześnik powinien w pewnym st... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - komizm słowny w „Zemście”
„Zemsta” Aleksandra Fredry jest źródłem wszystkich rodzajów komizmu: sytuacyjnego, postaci oraz słownego. Komizm słowny jest jedną z tych płaszczyzn utworu, którą wykorzystał autor, by uwydatnić nie tylko wprawiające nas w śmiech wypowiedzi bohaterów, ale przy okazji podkreślić pewne cechy ich charakter&o... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - opracowanie utworu
Napisana na początku lat 30. XIX wieku komedia „Zemsta” to jedno z najbardziej znanych dzieł Fredry.Fabuła osnuta została na bazie prawdziwych wydarzeń, których ośrodkiem był konflikt sąsiadów. Akcja utworu rozgrywa się w środowisku szlachty, której przywary i zachowania zostały tu potraktowane z ironią i kpiną. ... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - Papkin i Wacław - charakterystyka porównawcza
Józef Papkin i Wacław Milczek to jedni z głównych bohaterów komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry. Obaj bohaterowie zakochani są w córce Cześnika Raptusiewicza, Klarze. To uczucie to bodaj jedyna ich cecha wspólna, ponieważ Papkin i Wacław reprezentują dwa całkowicie odmienne typy osobowości oraz etyki... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - problematyka utworu
Aleksander Fredro uważany jest za najwybitniejszego twórcę polskiej komedii. Główną cechą jego dzieł są doskonale zarysowane postaci, ciekawa, pełna zabawnych sytuacji akcja oraz mistrzowskie używanie języka. Dzięki temu utwory tego pisarza nadal pozostają zabawne, a użyte w nich kwestie wciąż żyją we współczesnej mowie.&bdq... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” - sprawozdanie z książki
„Zemsta” jest dramatem, który wyszedł spod pióra jednego z największych komediopisarzy polskich, Aleksandra Fredry. „Zemsta” jest jedną z najzabawniejszych i najbardziej znanych komedii polskich, która należy do spuścizny romantycznej i tworzy kanon naszej literatury. Akcja dramatu rozgrywa się na... »
-
Aleksander Fredro „Zemsta” jako komedia - dlaczego nas śmieszy? - rozprawka
„Zemsta” Aleksandra Fredry jest tekstem, który nieustannie śmieszy kolejne i kolejne pokolenia jej czytelników i widzów. Jest ona niezaprzeczalnym arcydziełem komediowym. W czym tkwi jej szczególny komizm, który przez wiele lat wciąż budzi śmiech? „Zemsta” operuje trzema różnym... »
-
Aleksander Gierymski „Powiśle” - opis obrazu, interpretacja
„Powiśle” Aleksandra Gierymskiego pochodzi z 1883 roku, zostało stworzone techniką oleju na płótnie. Aleksander Gierymski urodził się 30 stycznia 1850 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Rzymie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa, uznawany jest także za prekursora techniki i... »
-
Aleksander Kamiński - biografia, życiorys
Aleksander Kamiński urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie. Jego ojcem był Jan Kamiński, który z wykształcenia był farmaceutą. Zmarł w roku 1911. Kiedy Kamiński miał dwa lata, jego rodzina przeprowadziła się do Kijowa. Tu ukończył rosyjską szkołę powszechną. W roku 1914 Kamińscy osiedlili się w Rostowie, a dwa lata później ... »
-
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji
Akcja pod Arsenałem była realnym wydarzeniem, które zostało zorganizowane w marcu 1943 roku przez Szare Szeregi w celu uwolnienia więźniów politycznych z więzienia przy Alei Szucha w Warszawie. Zakończyło się ono powodzeniem i zostało opisane w książce Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Chłopcy zaczaili ... »
-
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - Artyzm powieści Kamińskiego
Aleksander Kamiński w „Kamieniach na szaniec” opowiada o prawdziwych zdarzeniach i autentycznych postaciach. Stara się jak najwierniej odtworzyć działania polskiej młodzieży w czasie drugiej wojny światowej. A jednak utwór ten nie jest dokumentem historycznym, ale dziełem literackim, o czym świadczą liczne zabiegi artystyczne.... »
-
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - bohaterowie. Charakterystyka
Alek - jeden z głównych bohaterów powieści ,,Kamienie na szaniec”. W chwili rozpoczęcia opowiadania ma dziewiętnaście lat, jest: ,, (…) dryblasem. Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach i płowej czuprynie, ciągle się uśmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma(…)”. Alek pochodził z dobrej i szanowa... »
-
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Alka
Alek Dawidowski to jeden z trzech głównych bohaterów „Kamieni na szaniec”. Kamiński tak opisuje jego wygląd: „był dryblasem. Wysoki, szczupły, o niebieskich oczach i płowej czuprynie, ciągle się uśmiechał, mówił szybko, wymachiwał rękoma i przy byle okazji wpadał w zachwyt”. Ten entuzjazm i gwałtowne ... »
-
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Rudego
„Kamienie na szaniec” opowiadają o przyjaźni trzech młodych ludzi, związanych wspólną działalnością w Szarych Szeregach. Jednym z nich jest Janek Bytnar o pseudonimie Rudy. Przezwisko to zawdzięczał swojej karnacji, rudym włosom i piegowatej twarzy. Razem z kolegami uczęszczał do państwowego Gimnazjum im. Stefana Batorego i na... »
-
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Zośki
„Kamienie na szaniec” to historia walki z okupantem toczonej przez warszawskich harcerzy. Jednym z trzech głównych bohaterów utworu jest Tadeusz Zawadzki noszący pseudonim „Zośka”. Określenie to przylgnęło do niego ze względu na delikatny typ urody: „został bowiem przez naturę obdarzony niemal dziewczę... »