Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 17

 • „Pieśń o Rolandzie” - problematyka utworu

  „Pieśń o Rolandzie” należy do gatunku utworów literackich zwanego chansons de geste (pieśni o bohaterskich czynach). Nie jest znana data powstania tego dzieła, a badacze wciąż toczą spory, co do osoby autora. Jedni sugerują, że był nim niejaki Turold – najpewniej mnich – którego podpis znajduje się na końcu ... »

 • „Pieśń o Rolandzie” - wzorzec idealnego rycerza na przykładzie Rolanda

  Jeśli zapytamy ludzi współczesnych o ideał rycerza, to w większości przypadków wskażą na  Rolanda, który pośrednio stał się postacią, dzięki której powołano do życia późniejszych wielkich - siłą i duchem - bohaterów. Niektórzy twierdzą, że „Legenda o królu Arturze i rycerzach Okr... »

 • „Pieśni o Rolandzie” - charakterystyka Rolanda

  Roland jest głównym bohaterem poematu rycerskiego pt.: „Pieśń o Rolandzie”. Jest on francuskim hrabią i siostrzeńcem cesarza Karola Wielkiego. Do dziś uważa się go za ideał średniowiecznego rycerza. Roland miał piękne, atletyczne ciało oraz nienaganną postawę. Na kartach tekstu odziany został w zbroję, nosi złote ostrogi, jeg... »

 • „Pieśni o Rolandzie” jako epos rycerski

  „Pieśń o Rolandzie” (franc. „Chanson de Roland”) nieznanego autorstwa, utwór prawdopodobnie z XI wieku (znany jednak tylko z oksfordzkiego rękopisu z roku 1170), jest najstarszym w historii zabytkiem literackim, traktującym o tzw. eposie rycerskim (franc. chansons de geste). Dzieło opisuje historię konfliktu chrze... »

 • „Pieśni o Rolandzie”, „Legenda o św. Aleksym” - ideał rycerza a ideał ascety. Charakterystyka porównawcza Rolanda i św. Aleksego

  Roland jest niewątpliwie ideałem średniowiecznego rycerza. Pełen cnót, silny, męski, odważny, wierny swojemu Panu i stawiający na pierwszym miejscu honor, stał się wzorem do naśladowania, a może i pierwowzorem dla wielu późniejszych bohaterów literackich. Wyposażony jest w solidną zbroję, dzierży u boku potężny miecz (Durend... »

 • „Plastusiowy pamiętnik” - przygoda Plastusia. Opis przygody Plastusia z książki „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej

  Pewnego dnia, kiedy Plastuś jak zwykle siedział w piórniczku Tosi, wydarzyła się ciekawa przygoda. Do ławki, w której siedziała Tosia, pani nauczycielka kazała dosiąść się Zosi. Obie usiadły w pierwszej ławce, bo były dość niskie. Zosia od razu otworzyła piórnik Tosi, rozglądając się ciekawie, co też tam koleżanka ma. R&oacu... »

 • „Podróże kształcą... wykształconych?” - esej

  Podróż, zwłaszcza ta odbywana dalej, jest zwykle zderzeniem „ja” uważającego swój kraj czy kontynent za centrum świata oraz „innego”, czyli reprezentanta odmiennej kultury. Poprzez podróż poznajemy nie tylko bogactwo odmiennych ludności, ale i samego siebie na ich tle.Wszystko zaczęło się od zainteres... »

 • „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego wobec prawdy historycznej

  „Popiół i diament” po raz pierwszy został wydany w 1948 roku. Była to pierwsza powieść o losach młodzieży AK-owskiej po wojnie. Jerzy Andrzejewski sympatyzował z komunistami. Jego powieść z perspektywy dzisiejszego odbiorcy nie jest wiarygodnym dokumentem historycznym. W powieści Rosjanie grają rolę bohaterów wojennych... »

 • „Potop” - obraz Polaków w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza

  „Trylogia” Henryka Sienkiewicza szybko zyskała sławę dzieła stworzonego „ku pokrzepieniu serc” skupiając się na okresie militarnej i gospodarczej potęgi Rzeczypospolitej, której wspomnienie miało pocieszać Polaków pozbawionych własnego państwa. Wszystkie trzy powieści cyklu okazały się jednak ogromnie wart... »

 • „Potop” Henryka Sienkiewicza jako powieść historyczna

  Henryk Sienkiewicz, mimo że żył w okresie pozytywizmu, pisał swoje powieści na wzór romantycznych utworów historycznych. W literaturze rozróżniamy dwa rodzaje powieści historycznej. Pierwsza skupia się na dotarciu do prawdy. Autor dba o szczegółowe odtworzenie okoliczności wydarzeń, wnikliwie charakteryzuje postaci hi... »