Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 12

 • „Księgę Koheleta” - Motyw przemijania w oparciu o „Księgę Koheleta”. Opracowanie

  Pewien grecki filozof wyraził swój pogląd na temat całego istnienia jednym krótkim stwierdzeniem: „panta rei” - wszystko płynie. „Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki, bo już nowe napłynęły w nią wody”. Wszystko płynie i wszystko przemija. To pesymistyczna prawda, z którą zdaje się zgadzać... »

 • „Księgi Hioba” - charakterystyka Hioba

  Hiob jest jedną z najciekawszych postaci Starego Testamentu. Jego wyjątkowość polega na wyrazistości i stałości charakteru. Mało kto potrafiłby z taką pewnością i samozaparciem bronić wyznawanych przez siebie zasad. Hiobowi zawsze dobrze się wiodło, co było wynikiem jego pobożnego i moralnego życia. Za dobre uczynki Bóg nagradzał go i... »

 • „Kwiatki świętego Franciszka” - opracowanie utworu

  „Kwiatki świętego Franciszka” to utwór, w którym zapisane zostały podstawowe założenia filozofii chrześcijańskiej, a dokładnie – franciszkanizmu. Zakłada on radość, prostotę życia oraz umiarkowanie.Utwór ten jest swoistym podziękowaniem za wszystko, czego człowiek doświadcza od Boga. Dzięki... »

 • „Lalka” Bolesława Prusa jako powieść realistyczna

  „Lalka” to jedna z najbardziej znakomitych powieści realistycznych XIX wieku. Bolesław Prus w sposób niezwykły pokazał Warszawę tamtych czasów i jej mieszkańców.  Realizm „ Lalki” dotyczy przede wszystkim panoramicznego przedstawienia społeczeństwa warszawskiego. Autor nie idealizuje tamtych... »

 • „Lament Świętokrzyski” - cierpienie Matki Boskiej zawarte w „Posłuchajcie bracia miła” („Lamencie Świętokrzyskim”) - opis

  Średniowieczna literatura bardzo rozwinęła biblijną scenę pożegnania Maryi z umierającym Chrystusem. Właściwie tylko u św. Jana odnajdujemy słowa, jakie Syn kieruje do matki: „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”. I tyle, żadnych słów Maryi żaden z ewangelistów nie zanotował. Przynajmniej żaden z uznanych... »

 • „Lament świętokrzyski” - opracowanie utworu

  Utwór znany jest również pod nazwą „Żale Matki Boskiej pod krzyżem” lub „Posłuchajcie bracia miła” i należy do najstarszych zabytków języka polskiego. Pochodzi z XV wieku i jest po „Bogurodzicy” najpiękniejszą i najbardziej kunsztowną pieśnią okresu staropolskiego.   ... »

 • „Lament Świętokrzyski” i „Bogurodzica” - opis, porównanie Matki Boskiej w obu utworach

  W Piśmie Świętym można odnaleźć zaledwie wzmianki o Matce Boskiej, widzimy ją w momencie zwiastowania, później jest prawie nieobecna. A jednak jej postać okazała się wyjątkowo inspirująca dla sztuki. Pierwsze utwory o tematyce maryjnej powstały już w średniowieczu, często na podstawie apokryfów. Średniowieczna literatura maryjna... »

 • „Lament Świętokrzyski” jako arcydzieło literatury średniowiecznej - opracowanie

  Pochodzący z drugiej połowy XV wieku utwór powstał w języku polskim i stanowi jeden z najstarszych zabytków naszego języka. Jednocześnie jest to jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznej kultury zarówno ze względu na dokonały kunszt artystyczny autora, jak i na niezwykłe ujęcie tematu i postaci Matki... »

 • „Legenda o świętym Aleksym” - Charakterystyka św. Aleksego

  „Legenda o św. Aleksym” jest utworem znanym nie tylko w Polsce. Jej wersje znaleziono także w językach włoskim i starofrancuskim. Świadczy to o wielkiej popularności owej legendy, której powstanie datowane jest na XV w. Niestety, autor owego utworu – który jest przykładem bardzo popularnej w średniowieczu... »

 • „Legenda o świętym Aleksym” - Jak oceniasz postępowanie św. Aleksego wobec rodziców i żony?

  Bohater XV-wiecznego tekstu hagiograficznego aby wieść życie ascety ukierunkowanego jedynie na Boga i wieczność, musiał nie tylko wyzbyć się majątku, ale i dotychczasowej egzystencji, co oznaczało porzucenie rodziny, którą w jego przypadku byli rodzice i młoda żona. Z całą pewnością odejście syna i męża było dla jego najbliższych... »