Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

You are looking for a job. In a newspaper you found an advert about a job in a restaurant. Write an application - Szukasz pracy. W gazecie znalazłeś ogłoszenie o pracy w restauracji. Napisz aplikację na to stanowisko

Dear Sir/Madam,

I am writing to you in order to submit an application for the position offered in the advert I found in 'The Times'.

To start with, I would like to give you some basic information about me. I am 19 years old. I have just graduated from Thomas Jefferson's High School in Plymouth. I have previously worked in a restaurant for three months as a waitress. I would like to apply for the job as I find it a good way to gather money for my further education. Additionally, I would be pleased to learn about the working conditions that you offer. What is more, I would appreciate any information on the subject of the salary. Lastly, I would like to leave you my phone number in case you would like to contact me. It is 123456789. I would also like to inform you I might start working on Monday, June 25th.

I would be grateful if you could reply as soon as possible.

Your faithfully,

Norah Novak

Tłumaczenie

Szanowni Państwo,

piszę do Państwa, by złożyć aplikację na stanowisko oferowane w ogłoszeniu znalezionym przeze  mnie w „The Times”.

Na początek pragnę podać kilka podstawowych informacji o sobie. Mam 19 lat. Właśnie ukończyłam Szkołę Średnią im. Tomasa Jeffersona w Plymouth. Pracowałam już w restauracji przez 3 miesiące jako kelnerka. Chciałabym aplikować na to stanowisko, ponieważ uważam że jest to dobry sposób na zdobycie pieniędzy na moją dalszą edukację. Dodatkowo, zadowoliłoby mnie uzyskanie informacji o oferowanych przez Państwa warunkach pracy. Co więcej, doceniłabym wiedzę na temat wynagrodzenia. Kończąc, chciałabym zostawić mój numer telefonu, gdyby zechcieli Państwo się ze mną skontaktować. Oto on 123456789. Chciałabym także poinformować, że pracę mogę zacząć w poniedziałek, 25 czerwca.

Będę wdzięczna za jak najszybszą odpowiedź.

Z poważaniem,

Norah Novak

Podobne wypracowania do You are looking for a job. In a newspaper you found an advert about a job in a restaurant. Write an application - Szukasz pracy. W gazecie znalazłeś ogłoszenie o pracy w restauracji. Napisz aplikację na to stanowisko