Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

In der Stadt oder auf dem Lande leben? - Nenne die Vor - und Nachteiler. Erörterung - Żyć w mieście czy na wsi? - zalety i wady. Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Meistens sagen die Leute , dass auf dem Lande in der Ruhe und Stille wohnen mochten. Sie brauchen viel Ruhe um zu sich erholen können. Ein Lärm stört ihnen ständig und sie können nichts machen. Aber es ist die Gruppe der Leute, die ziehen verrücktes Leben in der Eile in einer Großstadt vor. Sie brauchen viel Freizeitaktivitäten und viel Möglichkeiten. Auf dem Lande langweilen sie sich nur. Ich möchte jetzt vorstellen, was besser meiner Meinung nach wäre.

Das Hauptargument für eine Großstadt ist vor allem, dass wir dort größere Möglichkeiten haben. Da gibt es mehr Geschäfte und Freizeitangebote.  Fast an jeder Ecke haben wir so genannte Tante-Emma Laden, wo wir unbedingte Sachen kaufen können. Die Geschäfte sind in der Nähe und sind gewöhnlich ganz lang geöffnet. In den großen Stadt ist leichter eine Arbeit zu finden. Man kann sich ständig entwickeln. Kinder können gute Schulen wählen und sie haben keine Verkehrsschranke. Wenn man nicht so viel Zeit für Zufahrt widmen muss, hat man mehr Zeit fur sich.  Man hat bessere Chancen zu lernen und zu arbeiten, wo man will. Anderseits gibt es in große Städten viel Autos und...

Tłumaczenie

Najczęściej ludzie mówią, że chcieliby mieszkać na wsi, w ciszy i spokoju. Twierdzą, że potrzebują dużo spokoju, aby móc dobrze wypocząć. Wciąż przeszkadza im hałas.  Z drugiej strony, jest również grupa ludzi, która prowadzi zwariowane życie w dużym mieście.  Potrzebują oni  różnorodnych możliwości spędzenia wolnego czasu, a na wsi tylko się nudzą. Chciałabym teraz przedstawić to, co moim zdaniem byłoby lepsze.

Głównym argumentem przemawiającym za życiem w dużym mieście jest to, że mamy dużo możliwości. Jest tam wiele sklepów i sposobów spędzania wolnego czasu. Prawie na każdym rogu mamy jakiś sklep osiedlowy, gdzie możemy kupić niezbędne rzeczy. Sklepy znajdują się w pobliżu i zazwyczaj są długo otwarte. W wielkim mieście łatwiej jest znaleźć pracę. Można się wciąż rozwijać. Dzieci mogą wybrać dobrą szkołę i nie mają żadnych barier komunikacyjnych. Jeśli nie trzeba poświęcać dużo czasu na dojazd, ma się więcej czasu dla siebie. Miasto daje też większe szanse na naukę i pracę tam, gdzie się chce. Z drugiej strony, w miastach jest dużo samochodów, a to powoduje szkodliwy ruch uliczny. Dlatego w miastach często są korki i duże zanieczyszczenie środowiska. Wprawdzie życie w mieście jest trudniejsze, ale jest ono ciekawsze niż na wsi. W dużym mieście żyje się anonimowo. Mieszkańcy miasta wcale nie interesują się sobą nawzajem. Często czujemy się w tym tłoku ludzi bardzo obco i samotnie. Niestety takie warunki idą w parze z dużą przestępczością. Często pomoc nadchodzi za późno, jeśli miasto jest bardzo duże.

Wieś jest co prawda ładna, ale zazwyczaj nie obfituje w  „udogodnienia” życia. Musimy jechać do dużego miasta, aby zrobić zakupy. Czasami połączenie komunikacyjne z miastami jest bardzo złe. W takich miejscach wszyscy się znają, a życie staje się nudne. Jedyną zaletą jest to, że wszędzie jest blisko. Ludzie nie są zmuszeni jechać nigdzie autobusem lub metrem. Czasami jest tak cicho, że słyszy się bicie własnego serca. Na wsi nie jest tak niebezpiecznie, jak w mieście, ponieważ nikt nie żyje tam anonimowo. Nie trzeba nawet zamykać swojego domu, ponieważ każdy obcy od razu zostanie zauważony i nigdy nie zdarzy się, że do kogoś się włamano. Można tam wychowywać swoje dzieci w przyjaznym dla człowieka, cichym i pięknym otoczeniu, daleko od hałasu. Trzeba też zauważyć, że ludzie na wsi prowadzą zdrowszy tryb życia. Oddychają świeżym powietrzem. Poza tym można we własnym ogrodzie hodować warzywa i owoce. Można też otrzymać na przykład świeże mięso lub mleko prosto od rolnika.

Moim zdaniem lepiej jest, szczególnie dla młodych ludzi, mieszkać w dużym mieście, ponieważ ma się wtedy więcej pomysłów na przyszłość. Szczególnie ważne jest to dla ludzi w moim wieku. Życie na wsi nie jest takie złe, ale jest lepsze dla starszych ludzi, którzy mają już wykształcenie i własną rodzinę. Nie trzeba się nudzić, a życie staje się ciekawe i piękne. Aktualnie mieszkam w całkiem dużym mieście  i jestem z tego zadowolona. Mam tu wielu przyjaciół i zawsze coś do zrobienia.

Podobne wypracowania