Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść - powieść jako gatunek literacki. Rodzaje powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść to gatunek zaliczany do epiki. Jej korzenie sięgają aż do czasów starożytnych. Twórcą powieści byli Ksenofont oraz Petroniusz.

Tradycyjna powieść pisana jest prozą. Najważniejszą osobą w dziele jest narrator. To on przedstawia czytelnikowi wydarzenia oraz bohaterów. Osoba ta może być wszechwiedząca, zdarza się też, że jej wiedza o świecie przedstawionym jest ograniczona. Narratorem może być jeden z bohaterów lub ktoś obcy, zupełnie z zewnątrz, wyłącznie obserwujący rozwój akcji. Powieść bywa jedno- lub wielowątkowa, ukazuje losy bohaterów i przedstawia konkretne problemy. Bardzo często ten gatunek zbudowany jest z rozdziałów, które stanowią pewne jednostki tematyczne. Charakterystyczne dla powieści jest występowanie dialogów, monologów, licznych opisów, m.in. postaci, przyrody lub miejsc.

Literaturoznawcy dokonali licznych podziałów powieści ze względu na rozmaite kryteria. Bardzo ważna jest typologia dotycząca formy. Wyróżniamy tu powieść dialogową, epistolarną (listy), szkatułkową (opowiadanie w opowiadaniu), powieść-rzekę (małe opowieści tworzące całość dużych rozmiarów) oraz strumień świadomości (bardzo luźno połączone refleksje bohatera, subiektywne, bez wyraźnego...

Podobne wypracowania