Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kartka z pamiętnika Skawińskiego - „Latarnik” Henryk Sienkiewicz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czwartek, 13.07.1865 r.

Jak to się mogło stać?! Jak mogłem do tego dopuścić? Ja?! Zawsze oddany pracy i sumienny… Nie wiem, naprawdę… Dzień zaczął się zwyczajnie. Rano kurier przywiózł prowiant. Ach, gdyby to było tylko jedzenie… ale nie. Zachciało mi się wspomagać niedawno co powstałe Towarzystwo Polskie w Nowym Jorku! Że też musieli przysłać akurat tę książkę. To już prawie 40 lat... 40 lat minęło, odkąd ostatni raz słyszałem, ba – odkąd posługiwałem się mową ojczystą, polską. Tyle lat spędzonych na tułaczce, tyle poznanych krajów, ludzi, języków. Kto by się spodziewał, że właśnie tutaj, tysiące kilometrów od ojczyzny, w Aspinwall, kiedy jestem u schyłku życia – że właśnie teraz wizytę złoży mi dawno zapomniana przeszłość?

Każde zdanie „Pana Tadeusza”, bo tę książkę otrzymałem, przybliżało mnie o krok do domu rodzinnego, który opuściłem ponad... no tak, ponad pół wieku temu... Kto by się spodziewał, że minęło już tyle czasu?! Przez moment wydawało mi się, że znowu mam 16 lat. No właśnie... przez moment. Nawet nie wiem, kiedy zasnąłem, ale był to piękny sen. Zobaczyłem swoją wieś, groblę, młyn, stawy. Usłyszałem muzyczny rechot żab, który umilał mi letnie wieczory. Ujrzałem...

Podobne wypracowania