Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Caspar David Friedrich „Dwaj mężczyźni obserwujący księżyc” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Caspar David Friedrich był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa epoki romantyzmu. W jego twórczości najczęściej pojawiały się pejzaże (głównie pejzaże ze sztafażem – postaciami ludzkimi lub zwierzęcymi). Ich cechą szczególną było to, że nie tylko oddawały piękno krajobrazu, ale w pewien sposób metaforyzowały także ludzkie życie. Podobnie jest z płótnem noszącym tytuł: „Dwaj mężczyźni obserwujący księżyc”.

Obraz utrzymany został w bardzo mrocznym nastroju. Jego najjaśniejszym punktem jest ciepła, pomarańczowa kula najlepiej widocznego z Ziemi ciała niebieskiego. Znajduje się ona w centralnym punkcie płótna i rozświetla nieco mrok nocy. Na kamienistej drodze, pośród mrocznych i zdeformowanych drzew, stoi dwóch mężczyzn bacznie przyglądających się księżycowi. Z perspektywy widza obraz cechuje się kompozycją przypominającą ramę. W jej centrum znajduje się rozświetlony punkt otoczony przez czarne gałęzie drzew oraz kamienistą drogę. Nieco na lewo od niego stoją mężczyźni. Obydwoje wpatrzeni są w księżyc, a jeden opiera się na ramieniu drugiego. Nie można mieć wątpliwości, że są zafascynowani tym, co dane jest im oglądać. Są ubrani w  płaszcze i czapki, których kolor trudno określić...

Podobne wypracowania