Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterowie drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza dzielą się na dwie grupy. Pierwszą grupą są postaci ludzkie, realne - Guślarz oraz grupa wieśniaków, towarzysząca mu w obrzędzie Dziadów (bohater zbiorowy). Druga grupa to postaci zjaw i duchów, wywołanych przez Guślarza - dwoje dzieci (Józio i Rózia), widmo złego pana, kruk, sowa, duch młodej dziewczyny Zosi oraz Widmo. Pojawiające się zjawy są właściwymi bohaterami tej części dramatu.

Guślarz jest pewnego rodzaju kapłanem, przeprowadzającym pogański obrządek Dziadów, polegający na wzywaniu dusz zmarłych, by móc z nimi porozmawiać. Guślarz stara się pomóc cierpiącym duchom, odesłać je w zaświaty. Nie udaje mu się to jedynie w przypadku Widma.

Towarzyszący mu przy obrzędzie wieśniacy to grupa ludzi zabobonnych, przepełnionych pogańskimi wierzeniami. Chcą dowiedzieć się od wzywanych duchów jak żyć, by po śmierci dostać się do nieba. Zjawom ofiarowują swoją modlitwę oraz przygotowaną dla nich strawę.

Widma dwójki dzieci ukazują się jako pierwsze. Ich przewinieniem za życia był nadmiar słodyczy- Józio i Rózia nie zaznali cierpienia, a więc nie mogą znaleźć miejsca w niebie, ponieważ „Kto nie doznał...

Podobne wypracowania