Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - „Przegląd wojska” - opracowanie fragmentu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Przegląd Wojska” stanowi jeden z ustępów III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Fragment opisuje dokonywany codziennie rano przegląd żołnierzy armii rosyjskiej. Widzami sceny jest tłum ludzi, którzy pragną zaskarbić sobie łaskę władcy.

Przegląd wojska codziennie odbywa się tak samo. Żołnierze maszerują po wielkim placu niczym idealnie zsynchronizowana maszyna. Autor opisuje wszystko w sposób bardzo ironiczny, piętnując jednostajność i monotonię całego przedstawienia: „Jako rząd koni żujących przy żłobie, / Jak kłosy w jednym uwiązane snopie, / Jako zielone na polu konopie, / Jak wiersze książki, jak skiby zagonów, / Jak petersburskich rozmowy salonów”.

Po przemarszu piechoty przychodzi kolej na kawalerię. Mickiewicz opisuje nastawienie rosyjskich żołnierzy wobec koni - zgodnie z twierdzeniem, że „koń, nie człowiek, dobrą jazdę czyni”, kupno dobrego rumaka wiąże się z większymi kosztami, aniżeli wynajęcie trzech żołnierzy. Autor ironizuje, że porządny koń więcej jest wart, niż kobieta.

Po popisach kawalerii przychodzi czas na armaty, których wyjeżdża na dziedziniec czterdzieści osiem. Później autor opisuje przybycie samego cara i jego gwardii, w...

Podobne wypracowania