Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Wyroki” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór K.K. Baczyńskiego pt.: „Wyroki” napisany jest wierszem rymowanym, o ścisłym schemacie ababcc w klauzulach wersów. Nie został podzielony na konkretne części, lecz ma budowę ciągłą.

Wiersz zadedykowany jest przyszłej żonie poety, Barbarze Drapczyńskiej. Utwór zawiera charakterystyczną dla Pokolenia Kolumbów atmosferę apokalipsy, lecz ukazuje w nim poeta nieco inną niż zazwyczaj wizję świata – przeciwstawiając ciemności światło wykazuje, iż po okropnościach końca świata zdoła się on odrodzić. Elementom statycznym, takim jak gruzy, przeciwstawia dynamizm wyrastających na ich podłożu drzew oraz powietrza i światła: „Nic gruzy. Dwułodygą wyrośniem,/ dwugłosem zielonym światła,/ podobni chmurom i sośnie”. Baczyński daje w ten sposób nadzieję na możliwość odbudowania zniszczonego świata, ponieważ jego siły witalne są wystarczające, by mógł się odrodzić.

Poeta otwiera także drzwi do zapomnienia wojennych okrucieństw, daje możliwość powrotu do normalnego życia za pomocą siły drzemiącej w ludzkości. Człowiek zdolny jest do przetrwania najtrudniejszych chwil, ponieważ ma w sobie pewną energię, która zawsze pozwala mu na podniesienie się po, chwilowej zaledwie, klęsce. Energią, o której...

Podobne wypracowania