Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - opracowanie utworu

Utwór ten opisuje niesamowitą historię starego rybaka, który wyrusza na morze w celu połowu ryb. Ostatnie miesiące nie były dla bohatera udane, ponieważ zawsze wracał z wypraw z pustymi rękami. Tym razem pragnie złowić dużą rybę.

Santiago spełnia swoje marzenie i udaje mu się złapać na haczyk rybę. Było to ogromne zwierzę, które za nic nie chciało dać się pokonać. Wszystkimi siłami marlin ciągnął wędkę, aby nie pozwolić wciągnąć na pokład. Miał naprawdę dużo siły, dlatego też łódź bohatera płynęła szybko po morzu, a kierunek wyznaczała jej ogromna ryba. Mimo trudnej sytuacji, rybak nie zamierzał się poddać. Postanowił, iż dołoży wszelkich starań, aby złapać zwierzę i będzie walczył aż do utraty sił. Jego postawa godna jest podziwu, ponieważ Santiago był starym i wychudzonym mężczyzną.

Po pobieżnej lekturze tekstu może wydawać się, iż utwór opisuje jedynie heroiczną walkę człowieka z silną rybą. To jednak tylko dosłowne przesłanie utworu, które staje się kluczem do odkrycia sensu metaforycznego. Uważam, że morze powinniśmy traktować w tym utworze jako życie, los każdego człowieka. Czasami wiedzie nam się dobrze, woda jest cicha i spokojna, natomiast innym razem musimy walczyć ze sztormem i huraganami. Santiago zostaje ukazany w chwili kryzysowej, nie zamierzał się jednak poddać. Walczył to końca, co oczywiście mu się opłaciło.

Myślę, że ogromna ryba symbolizuje z kolei nie tylko trud życia, ale także ludzkie ułomności, takie jak starość czy kruchość. W utworze padają słowa: „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”. Według mnie to najważniejsze przesłanie całego opowiadania. Na ludzi czyha wiele niebezpieczeństwa, ale jego powinnością jest walka do końca, nie powinniśmy się nigdy poddawać. Jak mówi autor, nie jesteśmy stworzeni do porażki, w końcu tak wiele potrafimy i tak dużo możemy osiągnąć. Bohater stanowi doskonały przykład na to, iż człowiek naprawdę potrafi zdziałać cuda i spełnić swoje marzenia. Santiago pragnął złowić wspaniałą rybę i to mu się udało. Ale osiągnął swój cel tylko dzięki uporowi i odwadze.

Z pozoru opowiadanie „Stary człowiek i morze” jest tylko historią dzielnego rybaka, który nie pozwala umknąć swojej zdobyczy. Dla mnie jednak ten utwór ma przesłanie filozoficzne, ponieważ wskazuje każdemu człowiekowi drogę. Jest to ścieżka odwagi, wiary w siebie, pokonywania słabości i spełniania marzeń.

Podobne wypracowania do Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - opracowanie utworu