Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rudyard Kipling „Księga Dżungli”- bohaterowie. Charakterystyka

Mowgli - główny bohater „Księgi Dżungli”. Kiedy chłopiec miał dwa lata został porwany przez tygrysa Sher Khana, życie uratowała mu para wilków. Od tamtej pory chłopiec chowa się w wilczym stadzie, poznaje język zwierząt i prawo dżungli. Mowgli jest bardzo zwinny i sprawny fizycznie. Uwielbia się bawić i psocić, jego towarzyszami są młode wilki. Jego temperament hamuje nieco stateczny nauczyciel Baloo- niedźwiedź. Chłopiec ma dobre serce, jest wdzięczny zwierzętom za ocalenie życia i przyjęcie go do stada. Chłopiec opisany jest także jako sprytny i przebiegły oraz niesamowicie odważny i lojalny. Pokonuje swojego odwiecznego wroga tygrysa nie dzięki sile, ale swoją pomysłowością. Zamyka go w wąwozie i kieruje tam rozpędzone stada bydła. Gdy umiera stary przywódca wilków chłopiec jest zmuszony odejść od stada. Czuje się wówczas bardzo samotny, nie znajduje dla siebie miejsca ani wśród ludzi ani wśród zwierząt.

Baloo- ogromny niedźwiedź, który zostaje nauczycielem Mowgliego. Bardzo kocha chłopca, ale jest dla niego surowy, pragnie okiełzać jego temperament. Mowgli uważa go za mentora i przyjaciela. Baloo żywił się tylko roślinami, dlatego nie zagrażał wilczemu stadu. Wykładał młodym wilkom prawo dżungli. Baloo był stary, powolny i doświadczony przez życie.

Shere Khan - tygrys, największy wróg Mowgliego. W dżungli przezywany był Kuternogą. Shere Khan był kulawy od urodzenia, mógł polować jedynie na bydło. Ściągał tym samym gniew wieśniaków na całą dżunglę. Tygrys chciał zjeść Mowgliego, gdy ten był małym chłopcem. Shere Khan jest mściwy i nie daje chłopcu spokoju. Zostaje zabity przez Mowgliego.

Szary Brat- przybrany brat Mowgliego, był synem Diablicy i wilka. Wspierał chłopca w walce z tygrysem, łączyła ich przyjaźń.

Tabaqui- szakal, towarzysz tygrysa Shere Khana. Zwierzę było wyrzucone poza społeczność dżungli, ponieważ było podstępne, fałszywe i doznawało ataków szaleństwa.

Bagheera- czarna pantera, opiekunka i przyjaciółka Mowgliego. Jest opisana jako piękna, szlachetna i dystyngowana. Bagheera urodziła się wśród ludzi, w królewskim zwierzyńcu i długo żyła w niewoli. Wśród ludzi nauczyła się wielu sztuczek. Jest postrachem całęj dżungli, zwierzęta czują przed nią respekt.

Podobne wypracowania do Rudyard Kipling „Księga Dżungli”- bohaterowie. Charakterystyka