Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o Lechu i orle białym - opracowanie legendy

Legenda o Lechu i orle białym to jedna z najstarszych polskich legend. Odnaleźć w niej można historię o początkach państwa polskiego, genezę polskiego godła i nazwy pierwszej stolicy Polski -Gniezna. 

Dawno temu, przed wiekami na leśne tereny pomiędzy Wisłą a Odrą przybyli trzej bracia - Lech, Czech i Rus. Każdy z nich stał na czele swojego plemienia. Lech był pogodny i płowowłosy, Czech energiczny i ruchliwy, Rus milczący. Bracia długo wędrowali poprzez ciemne bory aż nagle ich oczom ukazała się piękna kraina. Była jasna, piękna i zielona, przecinana jeziorami i pagórkami. Kraina spodobała się wszystkim trzem braciom, ale szczególnie upodobał ją sobie Lech.

Nagle bracia dostrzegli ogromny, stary dąb a na nim gniazdo orła. W pewnym momencie biały orzeł wzbił się w powietrze i przysiadł na ramieniu Lecha. Był to dla niego znak, że powinien tu osiąść i założyć państwo. Od tamtej pory biały orzeł stał się godłem państwa Lecha, a gród, który wybudował w tym miejscu nazwany został Gniezdnem. Wtedy właśnie trzej bracia rozstali się.

Czech wyruszył na południe, Rus natomiast na wschód i tam założyli swoje państwa. Polska przed długie lata nazywana była przez swych sąsiadów krajem Lechitów, nazwa ta zaczerpnięta została właśnie z owej legendy.

Podobne wypracowania do Legenda o Lechu i orle białym - opracowanie legendy