Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Żeromski to jeden z najwybitniejszych pisarzy początku XX wieku w Polsce. Żeromski, nazywany „ sumieniem polskiej literatury” silnie wpłynął na świadomość literacką i społeczną swojego pokolenia. Artysta napisał „Ludzi bezdomnych” w 1899 roku w Zakopanym, książka ukazała się rok później, w 1900 roku. Była to jedna z pierwszych powieści, która na tak szeroką skalę pokazywała przekrój społeczny ówczesnej Polski, jej problemy oraz propagowała idee pozytywizmu oraz osobistego poświęcenia jednostki. Głównym tematem powieści są losy Tomasza Judyma- lekarza i społecznika oraz historia jego uczucia do Joanny Podborskiej. Cała akcja jest głęboko osadzona w realiach końca XIX wieku. 

Czytelnik ogląda polską rzeczywistość oczami Tomasza Judyma. Żeromski obdarzył głównego bohatera charakterystycznym rodowodem społecznym. Judym wywodzi się z warszawskiej biedoty, od podszewki zna więc nędzę i problemy biedoty. Udało mu jednak wybić się i zdobyć wykształcenie, dzięki temu styka się również ze światem bogatych salonów, na który potrafi spojrzeć z dystansem i krytycyzmem. Kolejni bohaterowie pojawiający się w powieści wprowadzają zagadnienia związane z różnymi problemami polskiego...

Podobne wypracowania