Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Kwiat kalafiora” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Małgorzata Musierowicz to wybitna polska autorka książek dla dzieci i dla młodzieży. „Kwiat kalafiora” wydany został w 1981 roku . Książka należy do słynnego cyklu Jeżycjada, który wziął swą nazwę od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. 

Bohaterem zbiorowym całej książki jest rodzina Borejków. Głowa rodziny- Ignacy Borejko- jest filologiem klasycznym, jego życie jest kompletnie dominowane przez ukochane kobiety- żonę i cztery córki. Najstarsza córka Borejków- Gabriela jest główną bohaterką książki i to wokół niej zbudowana jest akcja powieści. 

Akcja „Kwiatu kalafiora” rozpoczyna się w Sylwestra 1977 roku i oscyluje wokół kilku wątków. Na pierwszy plan wysuwa się skomplikowana relacja łącząca Gabrielę z jej szkolnym kolegą Januszem Pyziakiem. Młodzi czują coś do siebie, ale niesprzyjające okoliczności i niedomówienia nie sprzyjają ich rodzącemu się uczuciu. W jednej z rozmów aby zezłościć dziewczynę Janusz nazwał ją kwiatem kalafiora- nieczułym i bez wdzięku. 

Drugim ważnym wątkiem powieści jest choroba Mili Borejko, żony Ignacego. Z powodu wrzodu żołądka kobieta trafia do szpitala, a na Gabrielę spada obowiązek opieki nad młodszymi siostrami-Idą,...

Podobne wypracowania