Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Problem bezdomności - na podstawie lektury i własnych przemyśleń - Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezdomność, zaakcentowana już w tytule powieści Żeromskiego, to bardzo ważny wątek w dziele pisarza. Problem bezdomności, zarówno w książce jak i w życiu, można rozumieć w sposób dosłowny i metaforyczny. 

Człowiek bezdomny to ten, który nie ma własnego domu. W powieści bezdomni są głowni bohaterowie utworu- Tomasz Judym i Joanna Podborska. Oboje wynajmują jedynie swoje mieszkania, Judym wciąż się przeprowadza, zmienia miejsce zamieszkania, nie ma stałego miejsca na ziemi. Warstwy biedoty opisane przez Żeromskiego również są bezdomne, ponieważ brudne nory, w których mieszkają trudno nazwać domami. Pisarz opisując domy robotników posługuje się jedynie wyrażeniem „nora” lub „buda”, co podkreśla bezdomność w tym wymiarze. Problem bezdomności pokazany jest także na przykładzie Wiktora Judyma, który opuszcza ojczyznę w poszukiwaniu pracy. Tutaj pod pojęciem „domu” kryje się Polska.

Bezdomność w utworze Żeromskiego można rozumieć także metaforycznie. Ludzie bezdomni to Ci, którzy nie mają stabilizacji życiowej, nie znają rodzinnego ciepła, spokoju, nie mają swojej przystani. Takimi ludźmi są z pewnością Judym i Podborska, ale także inżynier Korzecki czy Leszczykowski....

Podobne wypracowania